Hrozí časová tieseň
Ako píše denník SME, koalícia napriek dlhodobým varovaniam opozície, Európskej komisie či úradu Európskeho prokurátora ignorovala chyby, ktoré vláda spôsobila zmiernením trestov za podvody pri čerpaní eurofondov.
Fico po minulotýždňovom rozhodnutí Ústavného súdu k novele Trestného zákona videl víťazstvo koalície v pomere „100:0“.
Minister spravodlivosti Boris Susko náhle pripustil závažnosť problému, pretože hrozí, že EÚ pozastaví čerpanie európskych peňazí. Vláda v utorok nečakane odobrila ďalší návrh na novelu Trestného zákona. Pôvodne znížené tresty za trestné činy súvisiace s čerpaním fondov musela opätovne zvýšiť.
Urobila tak až počas druhého prázdninového týždňa, hoci sa poslanci mali pobrať na dovolenky a stretnúť až v septembri.
Susko sa nachádza v časovej tiesni, keďže zmena musí začať platiť skôr, než vstúpi do účinnosti novela Trestného zákona, ktorú posudzovali ústavní sudcovia. Ak by bola platná čo i len deň, na stíhaných by sa začali uplatňovať mäkšie pravidlá.
Koalícia preto musí mobilizovať svojich členov a úpravy presadiť ihneď v parlamente, ešte pred tým, než v Zbierke zákonov Ústavný súd zverejní svoje rozhodnutie. Susko má však možnosť zverejnenie rozhodnutia pozdržať, keďže Zbierku zákonov má v správe jeho ministerstvo.
Otázkou zostáva, či sa odcestovaní poslanci stihnú vrátiť do nohy na pondelňajšiu schôdzu parlamentu. Keďže niektorí sa nachádzajú aj mimo Európy.
Aj v prípade uznášaniaschopného parlamentu bude v pléne poriadne dusno. Koalícia má rezervu len troch poslancov. „Nezvolávali by sme schôdzu, ak by sme nemali byť uznášaniaschopní,“ hovorí poslanec SNS Roman Michelko. „Z každého z koaličných klubov by mal chýbať najviac jeden poslanec,“ tvrdí.
Znamená to, že koalíciu bude zastupovať len najtesnejšia možná väčšina na otvorenie schôdze. Pri hlasovaní sa musia koaliční poslanci poriadne sústrediť, aby sa žiadny z nich nepomýlil.