Darí sa aj Hlasu Petra Pellegriniho, ktorý v porovnaní s voľbami získal v prieskume o dva percentuálne body viac a spomedzi strán má aj najväčší volebný potenciál. Vďačí za to tomu, že Hlas je prirodzenou druhou voľbou pre podstatnú časť priaznivcov Smeru.
Pozvoľna v prieskumoch stráca Slovenská národná strana (SNS) Andreja Danka, ktorú by dnes volili asi štyri percentá voličov a do parlamentu by sa nedostala. Podľa Ipsosu by ju v parlamente nahradila Republika Milana Uhríka.
Opäť platí, že pokles SNS je badateľný aj pri pohľade na ďalšie dáta: ešte výraznejšie spadol volebný potenciál strany, teda čoraz menej voličov ju pripúšťa ako svoju alternatívnu voľbu. Kým vlani v novembri bol potenciál SNS nad 14 percentami, teraz padol k desiatim.
Dankova strana čelí v koalícii najväčším kontroverziám: verejnosť protestovala proti viacerým jej nominantom, napríklad proti pôsobeniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej vznikla petícia, ktorú podpísalo takmer 190-tisíc ľudí. Predseda SNS Andrej Danko musel zasa vysvetľovať okolnosti svojej nehody aj presviedčať, že pravidelnými atakmi voči Hlasu nedestabilizuje koalíciu.
Matovič naďalej stagnuje
V opozícii sa zatiaľ najmenej darí hnutiu Slovensko (bývalé OĽaNO) Igora Matoviča. Jeho podpora od volieb spadla o tri percentuálne body, čo súviselo aj s rýchlym premenovaním strany, ktoré mohlo byť pre voličov mätúce.
Matovič sa navyše ocitol v politickej izolácii, zvyšné tri opozičné strany PS, KDH a SaS ho vynechali z organizácie protestov proti novele Trestného zákona. Predseda hnutia najnovšie kandiduje za prezidenta, i keď podľa svojich slov uspieť nechce.
Ďalší z Matovičových zvláštnych krokov viedol k novým odchodom z jeho hnutia. Vo februári ohlásili ukončenie spolupráce s Matovičom bývalí poslanci Peter Kremský, Mária Šofranko, Peter Liba, Ján Marosz, Vojtech Tóth a bývalá generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva financií Veronika Gmiterko.