Švédsko hlási prvý prípad vysoko nákazlivého variantu opičích kiahní. Epidémia bola zatiaľ rozšírená len v Afrike. Svetová zdravotnícka organizácia v stredu vyhlásila najvyšší stupeň pohotovosti z dôvodu obáv z globálneho dopadu. Úrad verejného zdravotníctva SR monitoruje situáciu týkajúcu sa výskytu tohto ochorenia na Slovensku.
Experti z úradu a Ministerstva zdravotníctva SR sú tiež súčasťou Výboru pre zdravotnú bezpečnosť Európskej komisie (HSC), ktorý taktiež aktívne sleduje situáciu. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie ÚVZ SR v súvislosti s nárastom prípadov ochorenia najmä v afrických štátoch.
„Európska komisia organizuje k tejto problematike ad hoc stretnutie HSC v pondelok (19. 8.). Jeho cieľom je výmena aktuálnych informácií, diskusia o koordinovanom postupe pre zabránenie šíreniu mpox v rámci európskeho regiónu a zhodnotenie doterajšieho vývoja v Európe. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) pripravuje hodnotenie rizík v súvislosti s mpox,“ priblížil úrad.
Na Slovensku zaevidoval v období rokov 2022 až 2024 spolu 16 prípadov mpox. „V roku 2022 bolo hlásených 14 prípadov, v 2023 žiaden prípad a dva prípady v roku 2024. Úmrtie na mpox sme na Slovensku nezaznamenali,“ spresnil ÚVZ s tým, že laboratórnu diagnostiku na dôkaz vírusu mpox zaviedli v júni 2022.
Ako sa prenáša a aké má príznaky vírus?
Mpox je vírus, ktorý sa prenáša najmä priamym fyzickým kontaktom. „K prenosu z človeka na človeka dochádza priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (tvárou v tvár), alebo nepriamo, napríklad kontaminovanou posteľnou bielizňou a podobne,“ spresnili odborníci.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)