fbpx

Prvý let rakety Vulcan s modulom Peregrine na Mesiac. Na palube sú aj ľudské pozostatky

Na snímke z videozáznamu NASA je štart rakety Vulcan United Launch Alliance s pristávacím modulom Peregrine súkromnej spoločnosti Astrobotic Technology na palube z rampy SLC-41 kozmodrómu CCSFS (Cape Canaveral Space Force Station) na Floride v pondelok 8. januára 2024. Ak všetko pôjde podľa plánu, modul Peregrine pristane na Mesiaci 23. februára v jeho strednej zemepisnej šírke v oblasti Sinus Viscositatis. FOTO TASR/AP

United Launch Alliance je spoločný podnik spoločností Boeing a Lockheed Martin, ktorý v pondelok ráno vyslal na svoj prvý štart výkonnú raketu Vulcan. Na palube rakety je lunárny modul Peregrine, ktorý vyrobila spoločnosť Astrobotic, zaoberajúca sa vesmírnou robotikou, informoval iDnes.cz.

Šesťdesiatmetrová raketa s motormi vyrobenými spoločnosťou Blue Origin Jeffa Bezosa sa vydala na cestu krátko po 8.15 h stredoeurópskeho času. Pristávací modul Peregrine má na Mesiaci pristáť 23. februára s vedeckým nákladom na palube v snahe zhromaždiť údaje pred plánovanými budúcimi pilotovanými misiami.

Ak všetko pôjde dobre, Peregrine bude prvým americkým zariadením, ktoré uskutoční mäkké pristátie na Mesiaci od Apolla v roku 1972. Podľa agentúry AP pôjde o vôbec prvé pristátie na Mesiaci, ktoré uskutoční súkromná spoločnosť. Predchádzajúce pokusy sa skončili neúspechom.

Samotný štart je pre spoločnosť United Launch Alliance (ULA) prvým významným podujatím. Raketa Vulcan sa vyvíjala desať rokov a má nahradiť rakety Atlas V a Delta IV od tejto spoločnosti. Očakáva sa, že Vulcan bude lacnejší ako jeho predchodcovia.

Spoločnosť ULA bola založená v roku 2006 spoločnosťami Boeing a Lockheed, pričom obe spoločnosti sa podieľajú na päťdesiatpercentnom vlastníctve. V minulom roku sa však objavili správy, že spoločnosť by mohla byť na predaj.

Tento let je prvým z dvoch skúšobných letov pred tým, ako sa raketa bude môcť použiť na dodávku nákladu pre americkú armádu, ktorá by mala byť kľúčovým zákazníkom. Po pristávacom module Peregrine na Mesiaci bude nasledovať preprava minipriestorového raketoplánu Dream Chaser, ktorý vyvíja spoločnosť Sierra Space na zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice. Očakáva sa, že nosič bude využívať aj spoločnosť Amazon, ktorá si objednala niekoľko štartov pre svoj satelitný systém Kuiper, ktorý má konkurovať systému Starlink spoločnosti SpaceX.

Jeden z nákladov na lunárny modul Peregrine vyvolal kontroverziu. Okrem celého radu vedeckých zariadení má na palube užitočné zaťaženie od spoločností Celestis a Elysium Space, ktoré sa špecializujú na posielanie spopolnených ľudských pozostatkov do vesmíru. Spoločnosť Celestis pre agentúru AFP potvrdila, že lunárny modul bude niesť „symbolické prvky DNA a/alebo spopolnené pozostatky 69 ľudí“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie