fbpx

Prvé predpovede počasia na zimu sa obávajú vplyvu El Niňa. December zrejme veľa snehu neprinesie

Zdroj: Pexels - Monika Balciuniene/ Repro foto youtube Pravda o Ružomberku RNDr. Peter Jurčovič slovenský meteorológ

Ako opisuje Startiup, El Niňo sa prejavuje tým, že sa voda v Tichom oceáne zohrieva. V oceánoch však existujú prevládajúce prúdy. Európa má Golfský prúd a pobrežie Južnej Ameriky zase Peruánsky. Ide o prúd studenej vody od Antarktídy, ktorý smeruje k rovníku pozdĺž pobrežia Čile a Peru. V oblasti rovníka prevládajú na základe rotácie Zeme východné prúdy. Od juhu zase prichádza studený prúd. Môže však nastať situácia, kedy prúdenie v rámci rovníka zoslabne. Výsledný efekt je taký, že keď sa k pobrežiu Peru dostane teplá voda, namiesto studenej, v danej oblasti sa v tom období nenachádzajú ryby. Je to dôsledok toho, že ryby konzumujú planktón, ktorý sa tvorí v studenej vode. V teplej vode, teda prirodzene nie sú ani ryby. Peruánski rybári tento jav nazvali El Niňo, čo v preklade znamená niečo ako Ježiško. Spravidla sa tento jav v danej oblasti vyskytuje pred Vianocami.

Modely sa zhodujú

Podľa aktuálnych prognóz, bude zima v Európe o niečo teplejšia, ako sú priemerné hodnoty. Podpíše sa na tom pôsobenie atmosférického fenoménu El Niňo. V decembri až januári je predpoveď sneženia veľmi slabá. Na väčšine kontinentu tak bude snežiť menej, ako zvyčajne, s výnimkou alpského regiónu a časti Škandinávie. Ak by sme však rozobrali predpoveď počasia po mesiacoch, došli by sme k záveru, že november bude bez snehu, no v decembri môžeme sneh očakávať v oblastiach Nízkych a Vysokých Tatier. Január bude na zrážky najbohatší a preto bude v januári snehu najviac.

Viacero predpovedí sa zhoduje v tom, že mierne chladnejšiu zimu môžeme očakávať predovšetkým v centrálnych, juhovýchodných a východných častiach USA. Pre Európu to zatiaľ vyzerá na zimu celkovo v medziach normálnu alebo teplotne mierne nadpriemernú. Ale ani v rámci teplejšej zimy nie je možné vylúčiť kratšie vpády studeného vzduchu. Ich pravdepodobnosť je však väčšia v druhej polovici zimy.

Suchá zima bez snehu

Z hľadiska množstva zrážok sú modely úplne pesimistické. Pre január je predpovedaný pomerne veľký rozptyl medzi modelmi. Vo februári sa ale očakáva nadpriemerné množstvo snehu. To, ako dlho vydrží, už závisí na počasí a teplotách v nasledujúcich dňoch. Napadaný sneh tak môže vydržať týždeň, ale takisto aj iba jeden deň.

Celkovo však môžeme povedať, že prvé vyhliadky na tohtoročnú zimu nesľubujú žiadne extrémne scenáre, uvádza imeteo.sk. Teplotne by malo ísť o zimu, ktorá sa bude približovať dlhodobému priemeru alebo mierne nadpriemeru. Treba však brať na vedomie, že ide o jedny z prvých predpovedí a preto je potrebné ich brať s určitou rezervou.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie