15-tisíc – taký počet ľudí prišiel podľa organizátorov na občiansky protest a pochod s názvom „Spájame sa proti zlu“ vo štvrtok (23. 1.) v Košiciach. V piatok sa zhromaždenia uskutočnia v ďalších vyše dvoch desiatkach miest po celom Slovensku a pridajú sa aj Slováci žijúci v Česku, Poľsku, Luxembursku či Írsku.
V hlavnom meste bude protest na Námestí slobody a môže dôjsť aj k dopravným obmedzeniam. Krajská polícia upresnila, že sa budú týkať bezprostredného okolia miesta konania zhromaždenia. „Dopravní policajti budú počas celého zhromaždenia situáciu monitorovať a podľa jej vývoja budú operatívne prijímať opatrenia,“ uviedla hovorkyňa KR PZ v Bratislave Silvia Šimková. Zároveň vyzvala na vzájomnú ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov policajtov.
Zvýšené opatrenia na protestoch
Viac policajtov ako v minulosti dohliadalo aj na štvrtkové zhromaždenie v Košiciach. Posilnená bola tiež mestská polícia a v pohotovosti bol antikonfliktný tím. Išlo už zrejme o reakciu na vyjadrenia premiéra Roberta Fica, ktorý tento týždeň na neverejnej schôdzi parlamentu, aj na Bezpečnostnej rade hovoril o obave z možného pokusu zorganizovať na Slovensku prevrat. Opieral sa o správu Slovenskej informačnej služby.
Ľudí vyzýval, aby sa nenechali zneužiť na útok proti ústavnému zriadeniu. „Je to veľmi jednoduché, pokúsia sa o akúsi potýčku, potom dôjde k pokusom dostať sa cez ploty do budov úradu vlády, Národnej rady, Prezidentského paláca, potom budete svedkami vynášania týchto protestujúcich bezpečnostnými zložkami. Nebude tu 20 kamier ako teraz, ale 1740 kamier z celého sveta. Vytvorí sa obraz slovenskej vlády, že je fašistická, násilnícka, lebo robí poriadok a nechce dovoliť útok na ústavné zriadenie,“ tvrdil predseda vlády.
Organizátori slová premiéra odmietajú
Jeden z organizátorov protestov Mier pre Ukrajinu Marián Kulich premiérovi oponuje s tým, že tvrdenia o prevrate sú nezmysel. „Chceme len vytvoriť bezpečný priestor, kde môžu občania nahlas povedať, že patríme do EÚ a do NATO a občanom sa nepáčia reči predstaviteľov vlády o otváraní dverí pre vystúpenie z týchto spoločenstiev,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk.
Premiér Fico hovoril aj o tom, že na Slovensku žijú ľudia, ktorí režírovali protesty na Ukrajine z prelomu rokov 2013 a 2014, či minuloročné v Gruzínsku. Naznačoval pritom ich súvis so zhromaždeniami na Slovensku. Kulich odmietol aj tieto tvrdenia s tým, že jediné čo majú slovenské a spomínané zahraničné protesty spoločné, je zachovanie demokracie. „Vyťahovať bájky o mystických zahraničných expertoch na revolúcie je obľúbený trik Roberta Fica, ktorý použil už pri protestoch po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vtedy to bol neexistujúci taliansky expert, dnes sú to experti z Gruzínska. Nikto ich nikdy nevidel, len Robert Fico o nich vie,“ povedal.
Financovanie cez verejnú zbierku
Viacerí vládni činitelia spájajú organizáciu protestov aj s financovaním zo zahraničia. Organizátor na to reaguje s tým, že protesty platia z peňazí vyzbieraných vo verejnej kampani. Na donio.sk prispeli ľudia už takmer 100-tisíc eur. Kulich pre Aktuality.sk upresnil, že ide zatiaľ o 3-tisíc finančných príspevkov od približne rovnakého počtu unikátnych darcov.
Zoznam miest, v ktorých sa v piatok (24. 1.) uskutočnia protesty
- Banská Bystrica
- Banská Štiavnica
- Bardejov
- Bratislava
- Humenné
- Liptovský Mikuláš
- Martin
- Námestovo
- Nitra
- Nové Zámky
- Myjava
- Poprad
- Považská Bystrica
- Prievidza
- Rimavská Sobota
- Ružomberok
- Revúca
- Senica
- Veľký Krtíš
- Žilina
- Luxemburg
- Newbridge (Írsko)