fbpx

Proti demencii a mŕtvici: Zdravší mozog prinesie aj cvičenie iba počas víkendu

Ilustračné foto Zdroj: Unsplash

Ráta sa všetko, nie len zdvíhanie činiek

Nepočíta sa len upotená, úmorná drina v posilňovni. Čo viac, zdravotné benefity víkendového cvičenia vzhľadom na depresiu a úzkosť totiž platili naprieč vekovými skupinami. Lenže ochranu proti demencii, mŕtvici a Parkinsonovej chorobe poskytoval pohyb predovšetkým ľuďom nad šesťdesiatpäť rokov. To je samozrejme podstatné, pretože práve tá veková skupina je nebezpečenstvu týchto chorôb vystavená špeciálne.

Výskum navyše ocenil akúkoľvek telesnú aktivitu. Meracie prístroje totiž nemonitorovali len striktne definované cvičenia, všímali si a sčítali akýkoľvek pohyb, do kľúčových 150 minút tak výskum zahŕňal domáce práce, venčenie psa, cesty do práce, zdolávanie schodov. Inými slovami, nemusíte nutne chodiť zdvíhať činky do posilňovne, aj keď takýto silový tréning má svoje nespochybniteľné prednosti.

Na mieste je však dodať aj niektorá „ale“. Odborníci však upozorňujú, že nárazové cvičenie vyžaduje umiernenosť. Odborník na športové lekárstvo Michael Fredericson vysvetľuje, že úporná snaha dohnať cvičenie a telesnú aktivitu vtestnať do krátkych momentov môže viesť k zraneniu. Arciero súhlasí a dopĺňa, že zásadný je pre víkendových cvičencov bežný pohyb vo všedných dňoch.

Fredericson potom upozorňuje, že 150 minút, s ktorými pracujú obvyklé odporúčania zdravotných inštitúcií a ktoré skúmajú štúdie, je základnou hranicou, vlastne minimom, ktorý by ľudia mali dodržiavať. Pre zásadné zdravotné benefity ohľadom dĺžky zdravého dožitia je podľa neho potrebná dvojnásobná týždenná dávka.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie