Pracovníci v miestach, ako je Ibiza, nemajú inú možnosť ako bývať v dodávkach, karavanoch a stanoch, zatiaľ čo v Málage „nálepková vzbura“ spôsobila, že obyvatelia vylepujú nálepky – s nápismi „Tu bývala rodina“ alebo „Vráťte sa domov“ – pred turistické prenájmy po celom meste.
Podľa DeBrina k protestom prispel aj raketový nárast počtu návštevníkov, pretože Španielsko prekonáva jeden rekordný rok za druhým. „Myslím, že v niektorých destináciách je to určite aj spôsob, akým sa turisti správajú,“ povedal. „Myslím, že to k tomu tiež prispieva – viete, turisti, ktorí nerešpektujú tie destinácie, kam cestujú,“ dodal.
Destinácie po celom Španielsku sa už dlho snažia potlačiť to, čo miestni ľudia opisujú ako asociálne správanie: zavádzajú pravidlá obliekania, obmedzujú predaj alkoholu a – ako sa nedávno stalo v jednom letovisku – pristúpili k zákazu nafukovacích kostýmov penisov a sexuálnych panien.
UNESCO dlhodobo propaguje cestovanie a poukazuje na svoju jedinečnú schopnosť podporovať poznávanie kultúrneho dedičstva po celom svete. Ale v čase sociálnych sietí sa tento ideál zdanlivo stal horšie predajným, povedal DeBrine.
„Chcem povedať, že sme sa tiež posunuli do toho, čomu hovorím turizmus motivovaný obstaraním selfie,“ povedal. „Viete, oni si jednoducho chcú niečo odfotiť bez toho, aby skutočne rozumeli tomu, čo to je a čo to znamená pre našu minulosť a budúcnosť,“ dodal.
Frustrácia z rastúcich hôr selfie hľadačov sa prejavila v júni na Malorke, kde stovky ľudí usporiadali protest v malebnej zátoke, aby sa posťažovali na preplnenosť a zhoršovanie životného prostredia, ktoré spôsobuje množstvo instagramerov a influencerov, ktorí sa na miesto hrnú, aby zachytili dokonalý obrázok.