Rastúci počet návštevníkov, prudko stúpajúce ceny bývania aj čoraz viac turistov, ktorí sa naháňajú za selfie, to všetko prispelo k vzniku situácie, ktorá je „úplne vychýlená z rovnováhy“, tvrdí predstaviteľ UNESCO. Dodal, že v prípade neriešenia týchto problémov by sa španielska vlna protestov proti masovému turizmu mohla rozšíriť do celej Európy.
V posledných týždňoch vyšli do ulíc v najobľúbenejších španielskych destináciách desaťtisíce protestujúcich, ktorí požadujú obmedzenie masového turizmu a prehodnotenie obchodného modelu, ktorý podľa nich zvyšuje ceny bývania a vyháňa miestnych obyvateľov z miest. Od Málagy cez Malorku a Gran Canáriu až po Granadu organizátori zdôraznili, že protesty nie sú namierené proti cestovnému ruchu ako takému, ale skôr požadujú vyváženejší prístup.
K tomuto názoru sa pripojil aj Peter DeBrine, vedúci pracovník projektu UNESCO pre udržateľný cestovný ruch. „Sme svedkami toho, že v týchto destináciách prekračujeme hranicu tolerancie,“ povedal denníku The Guardian. „Je to skutočne snaha o obnovenie rovnováhy, ktorá je teraz úplne vychýlená,“ dodal.
Poukázal na nespočetné faktory, ktoré vysvetľujú, prečo mnohí v Španielsku – dlho jednej z najobľúbenejších turistických destinácií na svete – teraz vedú odpor proti tomuto odvetviu. Hlavným z nich je podľa neho bytová kríza, ktorú označil za „poslednú kvapku do pohára“.
Turistický ruch prehĺbil existujúce obavy o dostupnosť bývania, pretože rozšírenie krátkodobého ubytovania vytláča z trhu miestnych obyvateľov. „Myslím, že to pridalo ľuďom, ktorí v týchto destináciách žijú, veľa úzkosti a frustrácie,“ povedal DeBrine.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)