fbpx

Protesty pod oknami politikov budú minulosťou. Čo sa zmení po atentáte na premiéra?

Ilustračná fotografia (FOTO TASR - Jaroslav Novák)

„Lex atentát“ sa má týkať aj médií – konkrétne práva na odpoveď. Ak sa v médiách objaví informácia, ktorú bude dotknutá osoba považovať za klamlivú, dostane právo v primeranom čase reagovať. Redakcia potom bude musieť odpoveď zverejniť na obdobnom mieste, ako bol publikovaný napadnutý výrok.

SNS chce prísne regulovať aj diskusie pod článkami. Médiá by mali od používateľov chcieť fotografiu alebo kópiu dokladu totožnosti či iného dokumentu, z ktorého by vedeli overiť meno a priezvisko komentujúceho, rodné číslo, adresu trvalého bydliska, štátnu príslušnosť a telefónne číslo. Návrh zákona už SNS predložila do parlamentu.

Vláda avizovala, že chce, aby na zmenách bola zhoda naprieč politickým spektrom a schváliť ich chce v skrátenom legislatívnom konaní. „Lex atentát“ Progresívne Slovensko schvaľuje, ale ak má zmierniť napätie v spoločnosti, chce sa s koalíciou dohodnúť na kompromisnom znení balíčka.

Strana SaS dnes vyhlásila, že nemá podrobnejšie informácie, s akými legislatívnymi zmenami príde vládna koalícia v rámci avizovaného balíka „lex atentát“. Liberáli sa obávajú, že zmeny posilnia inštitúcie, ktoré oslabia demokraciu.

Šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková hovorí, že doposiaľ nemali možnosť oboznámiť sa so všetkými vládnymi návrhmi. „To hodnotím ako najvačšiu chybu ministrov, ktorí tieto návrhy pripravujú. Ak by im úprimne záležalo na zlepšení bezpečnosti, tak by po takej hroznej udalosti, akou bol atentát na premiéra, práve pri takýchto návrhoch hľadali spoločnú reč aj s opozíciou,“ dodala.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie