fbpx

Prokrastinácia nie je to isté ako lenivosť. Ako sa s ňou popasovať?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Prokrastinácia je označenie pre chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr, zvyčajne na zajtra. Treba však podotknúť, že ide o psychickú záležitosť, na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzická.

Prokrastinácia nie je len o zlom riadení času, ale aj o zlom riadení emócií, píše portál karierainfo.zoznam.sk. Výskum profesora Fuschia Siroisa a doktora Tima Pychyla ukazuje, že ľudia často prokrastinujú, aby sa vyrovnali s negatívnymi emóciami, ako je stres, úzkosť, strach zo zlyhania alebo nuda. Táto krátkodobá úľava zvyšuje stres, keď sa blížia termíny.

Organizovanie úloh zvyčajne zahŕňa vytváranie zoznamov a stanovovanie priorít. Mnohí však majú problém s odhodlaním a odkladajú úlohy na poslednú chvíľu. Napriek pokusom o sebadisciplínu prokrastinácia často pretrváva.

Na to, aby sme sa vysporiadali s prokrastináciou, je nevyhnutné riešiť jej emocionálne korene. Existuje niekoľko stratégií ako na to. Prvou je priznať si svoje emócie. Uznávajme pocity úzkosti alebo pochybnosti o sebe samom, ktoré vedú k prokrastinácii. Pochopenie týchto emócií pomáha pri vytváraní zdravších mechanizmov zvládania.

Pomôže tiež láskavosť k svojmu budúcemu ja napríklad vizualizáciou, predstavovaním si, ako dokončenie úloh teraz prospieva nášmu budúcemu ja. Pomáha to pri prijímaní lepších rozhodnutí dnes. Netreba zabudnúť na preformulovanie negatívnych myšlienok na pozitívne. Pamätajme, že cieľom je pokrok, nie dokonalosť.

Medzi stratégiami nájdeme aj cvičenie súcitu so sebou samým: Buďme k sebe láskaví, keď čelíme neúspechom. Každý robí chyby. Zamerajme sa na pozitívne kroky, ktoré môžeme podniknúť teraz. Regulujme aj svoje emócie. Pomocou všímavosti, hlbokého dýchania alebo písania denníka zvládneme negatívne emócie a znížme nutkanie veci odkladať.

Popri zvládaní emócií môžu pomôcť aj praktické techniky:

Stanovme si realistické ciele: Jasné, dosiahnuteľné ciele sú motivujúce. Vypracujme si akčný plán, ktorý bude prospešný pre naše budúce ja.

Rozdeľme si úlohy na jednotlivé kroky: Veľké úlohy môžu byť ohromujúce. Rozdeľme si ich na menšie, zvládnuteľné kroky, aby neboli tak odstrašujúce.

Naplánujme si konkrétne kroky: Vytvorme si konkrétny plán pre náročné projekty. Stanovme si konkrétny čas a miesto, kde na nich budeme pracovať.

Vyhľadajme podporu: Podeľme sa o pokrok a termíny s dôveryhodnými osobami. Zodpovednosť poskytuje motiváciu a podporu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie