Prívod vody do kosovských elektrární narušil VÝBUCH, premiér viní SRBSKO

Reklama
Severom Kosova otriasol výbuch, miestny premiér z toho viní Srbsko. Zdroj: X/Reuters; reprofoto YouTube/faz

Kanálom, ktorý privádza vodu do dvoch najväčších kosovských elektrární, v piatok večer otriasol výbuch. Priština ho označila za teroristický čin zo strany Srbska, dala opevniť zásoby vody a elektriny a posilnila bezpečnosť strategických zariadení. Srbský minister zahraničia Marko Đurić naopak tvrdí, že za výbuch je zodpovedná vláda kosovského premiéra Albina Kurtiho.

K výbuchu došlo v piatok okolo siedmej hodiny večer pri meste Zubin Potok, píše agentúra Reuters. Jeho presná príčina zostáva nejasná. Kosovská bezpečnostná rada po sobotňajšom núdzovom rokovaní uviedla, že aktivovala ozbrojené zložky, aby ďalším podobným útokom zabránili. „Bezpečnostná rada schválila ďalšie opatrenia na posilnenie bezpečnosti okolo kritických zariadení a služieb, ako sú mosty, elektrické stanice, antény, jazerá a kanály,“ stojí v jej vyhlásení.

Bezpečnosť v Kosove už pritom bola posilnená kvôli dvom útokom, keď na severe krajiny, kde žijú etnickí Srbi, niekto na policajnú stanicu a radnicu hodil ručné granáty, pripomína agentúra Reuters. Z piatkového výbuchu premiér Kurti obvinil zločinecké elementy zo Srbska bez toho, aby pre to poskytol dôkazy. Rovnako nepodložená bola aj odpoveď Belehradu, že výbuch spôsobila kosovská vláda.

„Tento útok nevykonali obyčajní kriminálnici. Toto vykonala dobre organizovaná štruktúra, ktorá veľmi dobre vie, že narušenie prúdu vody v tejto lokácii ovplyvní aj produkciu elektriny. Situácia je veľmi kritická,“ povedal bývalý výkonný riaditeľ energetickej spoločnosti KEK Arben Gjukaj.

Na miesto výbuchu bola umiestnená séria veľkých trubiek, ktoré umožňujú, aby sa voda otvoru v kanáli vyhla. Dodávky elektriny v krajine zostali podľa všetkého takmer bez zmeny, ale v niektorých oblastiach krajiny výbuch narušil dodávky pitnej vody. Ministerka energetiky Artane Rizvanolliová uviedla, že na prísune ďalšej elektriny spolupracuje s albánskym dodávateľom a voda bude do zasiahnutých oblastí dovezená.

Etnicky prevažne albánske Kosovo sa od Srbska oficiálne odtrhlo v roku 2008 po takmer dekáde partizánskych bojov. Belehrad však jeho nezávislosť nikdy neuznal. Vzťahy medzi oboma stranami sú napäté obzvlášť na severe Kosova, kde žije veľké množstvo etnických Srbov, ktorí štátnosť Kosova neuznávajú a ako svoje hlavné mesto stále berú Belehrad.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie