fbpx

Priväzovanie k posteli, skákanie po bruchu. Srbky sa búria proti pôrodníkom

Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/wavebreakmedia_micro

Podľa štúdie uverejnenej v roku 2022 na základe niekoľkých stoviek svedectiev ženy v srbských pôrodniciach pravidelne čelia násiliu, či už ide o tlak na brucho alebo iné zásahy zdravotníckeho personálu vykonávané bez súhlasu pacientky. Podľa štúdie sú nadávky a ponižovanie v pôrodniciach bežné.

„Zdravotnícki pracovníci často konajú proti vôli pacientov,“ tvrdia autori štúdie. „Ak sa sťažujú na bolesť, pacientky sú pripútané k lôžku a perineálne nástrihy sú po pôrode ošetrené bez anestézie,“ dodávajú.

Personál namiesto pomoci sledoval televíziu

Ženy sú počas potratu vystavené aj ponižujúcemu zaobchádzaniu. Túto trpkú skúsenosť má tridsaťsedemročná Biljana Brankovićová, ktorá žije v Belehrade. V roku 2021 musela ukončiť tehotenstvo v 24. týždni kvôli vážnym chybám plodu.

Keď ju prijali na kliniku, personál si ju nevšímal, pretože bol príliš zaneprázdnený sledovaním televízie, povedala žena agentúre AFP. „Prestaňte byť hysterická,“ povedali jej, keď volala o pomoc. „Po desiatich minútach som začala cítiť kontrakcie. Nikto pri mne nebol, ani zdravotná sestra, ani lekár,“ povedala.

„Kričala som ďalších desať minút. Ale nemali o mňa záujem, pretože moje dieťa už bolo mŕtve,“ pokračuje. Zdravotníci nakoniec vykonali kyretáž bez anestézie, čo podľa troch lekárskych správ spôsobilo jej neplodnosť.

Obáva sa, že sa stretne s tým istým lekárom

Problémy priznáva aj gynekológ, ktorý s agentúrou AFP hovoril pod podmienkou anonymity. Podľa nej však väčšina lekárov „robí svoju prácu dobre“. „Nemocnice musia hlásiť prípady zneužívania. Zodpovednosť padá na manažérov, ktorí za chyby na pôrodných sálach nikoho netrestajú,“ hovorí.

Keďže politici sa o tento problém väčšinou nezaujímajú a na obzore nie sú žiadne zmeny, srbským ženám, ktoré chcú mať dieťa, nezostáva nič iné, len sa obávať.

Sladjana Spasojevičová, ktorá má o niekoľko týždňov porodiť, stále nevie, kde sa tak stane. Stále ju prenasledujú spomienky na to, keď porodila svoje prvé dieťa. „Najviac sa bojím toho, že neviem, kam pôjdem. Bojím sa, že pôjdem do nemocnice a stretnem toho istého lekára,“ povedala pre agentúru AFP.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie