Téma pôrodov sa dostala do srbských médií začiatkom tohto roka. Marica Mihajlovićová, ktorá je rómskeho pôvodu, vtedy verejne obvinila svojho pôrodníka, že jej počas pôrodu tlačil na brucho a rasisticky nadával. Jej dcéra krátko nato zomrela. Podľa matky bola smrť spôsobená „násilným pôrodom“. Jej príbeh vyvolal v Srbsku vlnu pobúrenia a demonštrácií a podnietil mnohé ženy, aby sa vyjadrili k podmienkam, v ktorých porodili svoje dieťa.
Ministerka zdravotníctva Danica Grujičičová však túto kritiku odmietla. „Každý má inú úroveň tolerancie bolesti,“ povedala ministerka.
Biljana Čičičová-Staničová sa však neprestáva triasť pri spomienke na bolesť, násilie a poníženie, ktoré zažila počas pôrodu svojho syna. Ako uviedla pre agentúru AFP, opisuje podmienky, ktoré sú v srbských nemocniciach bežné, ale podľa nej sa o problémoch v balkánskej krajine začína hovoriť.
Čičičová-Staničová vo svojom byte v Novom Sade na severe Srbska hovorí o svojich skúsenostiach z pôrodnej sály. Najprv tam bola sama, a keď prišli zdravotníci, priviazali ju k posteli. Potom jej sestry začali „tlačiť na brucho“.
Táto praktika, ktorá má lekársky názov Kristellerova expresia, je vo Francúzsku zakázaná od roku 2007 (rovnako ako v Českej republike). Spočíva vo vyvíjaní tlaku na brucho rodiacej ženy, čo má uľahčiť vytlačenie dieťaťa.
Bez anestézie a s nadávkami
„Všetko bolo také násilné. Uložia vás na lôžko, kde musíte zostať nehybne ležať, a povedia vám, aby ste boli ticho, keď vám niekto otvára krčok maternice a prepichuje membránu,“ povedala agentúre AFP žena, ktorá stále počuje, ako jej zdravotnícky personál v duchu nadáva.
Jej príbeh znie povedome mnohým ženám v Srbsku, keďže násilie počas pôrodu je v krajine bežnou praxou. Ide o kombináciu patriarchálnych hodnôt hlboko zakorenených v miestnej spoločnosti a legislatívy, ktorá ženy dostatočne nechráni.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)