Trenčiansky kraj, na čele s Jaroslavom Baškom zo strany Smer, pokračuje v rokovaniach o budúcnosti krajských nemocníc. Stále sa rozhoduje, či ich spravovanie zverí mestám alebo súkromnej spoločnosti.
Podľa zápisnice zo stretnutia medzi krajom a spoločnosťou AGEL, ktorú získala 360tka, firma odmieta prevziať nemocnice spolu s ich dlhmi. Namiesto toho navrhuje, aby štát najskôr tieto záväzky vyrovnal. Diskusia o tejto téme vyvolala rozpory aj medzi politikmi zo strany Hlas. Ide konkrétne o nemocnice v Považskej Bystrici, v Bojniciach a na Myjave. Ak ich mestá odmietnu odkúpiť za 1 euro, ich prenájom bude mať na starosti spoločnosť AGEL.
Podľa poslanca Národnej rady za stranu Hlas-SD a podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Michala Barteka ide len o dezinterpretáciu a nemocnice nie sú na predaj. Inak však situáciu vidí primátor Považskej Bystrice Karol Janas (tiež Hlas-SD): „Prenájom zdravotníckych činností sa nedá nazvať inak ako privatizáciou. Ponuku vnímame len ako zásterku, ktorú musia mestá odmietnuť.“
Podľa jeho slov sú podmienky pre mestá a spoločnosť AGEL diametrálne odlišné. Spoločnosť, ktorá spolu so skupinou Penta skupuje zdravotnícke zariadenia po celom Slovensku, odmieta prevziať nemocnice spolu s ich dlhmi a súdnymi spormi. Takúto podmienku si však mestá a obce dať nemôžu. Michal Bartek na druhú stranu uvádza, že rokovania stále prebiehajú a zatiaľ nedošlo k definitívnemu rozhodnutiu.
Podľa zápisnice z rokovaní, ktoré získala 360tka, činia trovy súdnych sporov všetkých troch nemocníc viac ako 4 milióny eur a ich dlžoby dosahujú výšku až 40 miliónov eur. Spoločnosť AGEL pred kúpou nemocníc od štátu požaduje oddlženie nemocníc, kraj však oponuje s tým, že dlhy a trovy majú ostať v gescii nemocníc. Primátori Považskej Bystrice a Myjavy však chcú o nemocnice ešte zabojovať, no Bojnice už ponuku kúpy od kraja odmietli.
Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského je to ďalší príklad transformácie verejného zdravotníctva na ziskové podniky. „Akonáhle nemocnicu preberie súkromník, ten chce dosahovať zisky a vykonáva len ziskovú zdravotnú starostlivosť. Všetko stratové časom buď zruší alebo sa vyhovorí na nedostatok personálu.“
Trenčín a Žilina sú pritom poslednými dvomi župami, ktoré svoje nemocnice nepredali, ani ich neprenajímajú súkromným spoločnostiam. Iný scenár je však v nemocnici v Prievidzi, ktorej štát odklepol 18-miliónovú dotáciu. Polovicu z nej už nemocnica vyčerpala, zafinancovala z nej výstavbu nového urgentného príjmu.