Postrach každej ženy. Dokáže žralok vycítiť menštruačnú krv? Každej žene to napadne pri kúpaní sa v mori či oceáne. Aká je však pravda?
Čuch žraloka je silný – umožňuje mu nájsť korisť zo stoviek metrov. Právom sa preto ženské pokolenie obáva, či dokáže zacítiť aj menštruačnú krv. A odpoveď mnohých možno nepoteší.
Menštruačnú krv vo vode dokázal žralok zistiť, rovnako ako akýkoľvek moč alebo iné telesné tekutiny. Neexistujú však žiadne pozitívne dôkazy o tom, že menštruácia je faktorom uhryznutia žralokom. Okrem toho, dôkazy naznačujú, že pri plávaní tlak vody dočasne zastaví tok menštruačnej krvi, čím sa zníži šanca, že sa krv uvoľní do vody.
V súčasnosti je pomer pohlaví 8 mužov na 2 uhryznuté ženy. To znamená, že viac ako 80 % zaznamenaných uhryznutí žralokmi v histórii sa stalo mužom. Odráža to historický vzor, keď sa viac mužov zapája do morských vodných aktivít, najmä tých, ktoré najviac ohrozujú ľudí (napríklad surfovanie, potápanie, plávanie na veľké vzdialenosti, rybolov oštepom atď.).
Žraloky „neuprednostňujú“ uhryznutie samcov pred ženami; skôr muži mali väčšiu historickú šancu byť okolo žralokov. Podľa nedávnych údajov je uhryznutých viac žien, čo možno pripísať tomu, že viac žien získalo rovnosť a zapájalo sa do vodných športov.
Ak sa niekto snaží maximalizovať zníženie rizík, pobyt mimo vody počas menštruácie je jedným z krokov, ktoré možno urobiť. Mnoho ľudí sa však bezpečne potápa počas menštruácie a naďalej sme nevideli žiadny zjavný vzor zvýšeného počtu stretnutí so žralokmi.