Fajčenie za volantom vyvoláva mnohé kontroverzie nielen medzi fajčiarmi a nefajčiarmi, ale aj odborníkmi na bezpečnosť a zdravotníctvo. Mnohé európske krajiny už prijali zákony, ktoré fajčenie v aute zakazujú, ak sú vo vozidle prítomné deti alebo tehotné ženy.
Zákaz má za cieľ chrániť zdravie zraniteľných skupín a znížiť počet nehôd spôsobených rozptyľovaním vodiča. V Európe je už pritom niekoľko krajín, ktoré fajčenie počas šoférovania tvrdo trestajú. Prinášame ti krátky prehľad pár z nich:
- Spojené kráľovstvo – zakázané pri prítomnosti detí do 18 rokov; pokuta 50 libier
- Francúzsko – zakázané pri prítomnosti detí do 12 rokov; pokuta 68 eur
- Taliansko – zakázané pri tehotných ženách a deťoch do 12 rokov; pokuta od 500 do 5 000 eur
- Írsko – zakázané pri deťoch do 18 rokov; pokuta 100 eur
- Grécko – zákaz pri deťoch do 12 rokov; pokuta 1 500 eur
Fajčenie v aute spôsobuje množstvo zdravotných a bezpečnostných rizík. Dym v aute, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu toxických látok, môže poškodiť zdravie každého cestujúceho. Fajčenie navyše rozptyľuje samotného vodiča, čo môže viesť k dopravným nehodám. Látky, ako sú oxid uhoľnatý, formaldehyd či benzén, sa rýchlo nahromadia a môžu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti v podobe respiračných chorôb, srdových ochorení či dokonca rakoviny.
Ako píše portál fontech.sk, pasívne fajčenie môže spôsobiť rovnaké zdravotné problémy ako priame aktívne fajčenie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spôsobuje pasívne fajčenie ročne na celom svete asi 1,2 milióna úmrtí. 65 000 z toho činia deti, ktoré sú vystavené cigaretovému dymu. V Európe je to odhadovaných 79 000 úmrtí ročne.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)