Ako nejaká dystopická astronautka sa Melissa Coboová každých pár týždňov vydávala na túru po rozpálených pláňach vyschnutého Veľkého soľného jazera a ťahala ťažký batoh pripevnený hadicou k niečomu, čo vyzeralo ako kopulovitý poklop na tortu. To, čo z jazera zostalo, sa jej často zdalo nedosiahnuteľné, keď sa predierala vyschnutou vrstvou zeme, hlinou a podivnou kryštalickou vrstvou, ktorá sa pod jej krokmi rozpadala na zelenkasté bahno, opisuje server The Washington Post.
„Vodu vidíte, ale nikdy sa k nej vlastne nedostanete, bez ohľadu na to, koľko hodín idete,“ priblížila Coboová. Avšak vďaka svojim vyčerpávajúcim túram objavila vtedajšia postgraduálna študentka Štátnej univerzity v Utahu a jej poradca Soren Brothers ďalšie znepokojivé dôkazy o tom, že vyschnuté jazerá sú významným zdrojom emisií oxidu uhličitého. Navyše zdrojom, ktorý zatiaľ nikto nezahŕňa do oficiálneho prehľadu toho, koľko uhlíka svet vypúšťa do otepľujúcej sa atmosféry.
V novej štúdii v časopise One Earth vedci spočítali, že v roku 2020, keď Coboová a ďalší odborníci odoberali vzorky, sa z vysychajúceho dna Veľkého soľného jazera uvoľnilo 4,1 milióna ton oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov. To by znamenalo približne sedempercentný nárast emisií v Utahu spôsobených ľudskou činnosťou, odhadli autori práce.
Zatiaľ čo iní vedci zdokumentovali emisie uhlíka z ďalších vysychajúcich jazier – vrátane Aralského mora v Strednej Ázii – Brothers spomenul, že jeho štúdia sa snažila vypočítať, akú časť emisií uvoľnených z tohto jazera možno pripísať na ťarchu človeku, pretože Veľké soľné jazero bolo vyčerpané pre ľudské , čo sa ešte zhoršilo v dôsledku zmeny klímy a „megasucha“ na Západe v posledných dvoch desaťročiach. „Je to prvýkrát, čo hovoríme: ‚Toto je niečo, čo je naša vina,’“ uviedol Brothers.
Jazerá po celom svete bežne ukladajú uhlík. Rastliny a živočíchy sa na dne usadzujú po tisíce rokov vo forme sedimentov, z ktorých väčšina leží vo vrstvách s nízkym obsahom kyslíka, ktoré sa pomaly rozkladajú. „Keď sú jazerá zaplavené vodou, teda povedzme vo svojom úžitkovom stave, sú tak trochu našimi spojencami v boji za odstránenie oxidu uhličitého z atmosféry,“ povedal Rafael Marcé, vedecký pracovník Centra pokročilých štúdií v Španielsku, ktorý sa spolu s Brothersom podieľal na predchádzajúcich prácach , ale na tejto štúdii sa nepodieľal.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)