fbpx

Pripravte si tekuté vitamíny z plodov jesene: Máme pre vás jednoduché recepty

Jeseň ponúka množstvo plodov na doplnenie vitamínov. Zdroj: Unsplash

Je čas vydať sa do prírody pre krásne vyfarbené šťavnaté jesenné plody a pripraviť si z nich zásoby na zimu. Čo všetko stojí za to nazbierať a spracovať?

Jeseň už klope na dvere a okrem ochladenia a skracujúcich sa dní to znamená aj to, že v záhradkách dozrieva množstvo plodov. Mnoho z nich môžete využiť na prípravu vitamínových bômb, ktoré sa počas sychravej jesene a bujnejúcich viróz určite zídu. Portál blesk.cz preto prináša 5 receptov, s ktorými jesenné dary prírody využijete naplno.

Likér z jarabiny

Surové plody jarabiny jedia len tí odvážni. Sú totiž kyslé a trpké. Ak ich však naložíte na pár dní do fľaše s kvapkou alkoholu, vydajú zo seba všetko, čo cez leto nazbierali zo slniečka.

Suroviny:

  • 2 kg jarabiny
  • 2 l potravinárskeho liehu
  • 1 hviezdička badyánu
  • 500 ml vody
  • 1 kg krupicového cukru

Postup: Jarabinu prepláchneme studenou vodou. Necháme ju odkvapkať a potom ju nasypeme do päťlitrovej fľaše. Pridáme badyán, zalejeme liehom, previažeme dvojitým pergamenovým papierom. Fľašu postavíme na okennú parapetu na slnko a necháme tri týždne odstáť. Potom tekutinu zlejeme cez čisté biele plátno a premiešame s vodou zavarenou s cukrom. Jarabinu zlejeme do menších fliaš, uzavrieme a likér skladujeme v suchu a tme.

Džem z mišpule

Mišpuľu môžete v záhradke pestovať ako ker alebo strom. Plody sa dajú sušiť alebo je z nich možné pripraviť džem, rôsol alebo kompót. Plody sú ale jedlé, až keď prejdú mrazom.

Suroviny:

  • 1 kg pokrájanej dužiny mišpule
  • šťava a kôra z 1 citróna
  • 500 g želírovacieho cukru
  • voda

Postup: Mišpule olúpeme a zbavíme kôstok. Pokrájame ich na malé kúsky a dáme do kastróla. Pridáme cukor, šťavu a jemne nastrúhanú žltú citrónovú kôru, tri lyžice vody a za stáleho miešania varíme na miernom ohni. Počas varenia čistou lyžicou odstraňujeme penu z hladiny. Na tanieriku urobíme test želírovania a potom džem rozlejeme do menších pohárov. Uzavrieme viečkami alebo zaviažeme celofánom a skladujeme v tmavej chladnej miestnosti.

Drienkový kompót

Oválne plody drieňu obyčajného majú sladkokyslú, ľahko trpkastú chuť. Okrem kompótov z nich môžete pripraviť džemy alebo sirupy.

Suroviny: 

  • 2 kg zrelých drienok
  • 1 kg krupicového cukru
  • prevarená voda

Postup: Plody zbavíme stopiek, umyjeme ich pod studenou tečúcou vodou a necháme odkvapkať. Potom plody nasypeme do piatich litrových zaváracích fliaš, do každej pridáme 200 g krupicového cukru a dolejeme horúcu prevarenú vodu. Kompóty necháme vychladnúť, potom očistíme hrdlá pohárov, uzavrieme viečkami a sterilizujeme pri teplote 30 ° C 10 minút. Zavarené plody môžete podávať ku sviečkovej ako náhradu brusníc. Šťava z kompótu bude dobrým základom domácich limonád, ktoré obohatia vaše jesenné menu.

Bazový sirup

Dobre vyzreté plody bazy čiernej sú ideálnym základom sladkého, ľahko kyslého sirupu. Riediť ho môžete stolovou vodou alebo minerálkou.

Suroviny: 

  • 2 kg šťavy zo zrelých plodov bazy čiernej
  • 1 kg cukru na prípravu sirupu
  • 1 l vody
  • 1 lyžička kyseliny citrónovej alebo konzervačného prípravku na ovocie a zeleninu

Postup: Plody bazy otrháme opatrne zo stoniek, nasypeme do sitka a opatrne prepláchneme studenou vodou, potom ich necháme odkvapkať, potom odšťavíme alebo prepasírujeme cez husté sito. Šťavu nalejeme do väčšieho hrnca, pridáme cukor a vodu a za občasného miešania krátko povaríme. Ku koncu varenia pridáme kyselinu citrónovú alebo konzervačný prípravok a necháme rozpustiť. Sirup rozlejeme do čistých fliaš a uzavrieme. Skladujeme v suchu a tme. Počas skladovania pravidelne sirup kontrolujeme, či sa na hladine neobjavila pleseň.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie