Ochladenie a prvé mrazy sa blížia, preto je vhodné zamerať sa i na bylinky, ktoré pestujete, a pripraviť ich na zimu. V októbri máte poslednú možnosť na ich zostrih, prípadne sťahovanie. Ak to urobíte teraz, môžete sa z bylinkovej úrody tešiť v zime, ale aj na jar.
Portál doma.aktuality.sk informuje, že niektoré bylinky už majú sezónu kvitnutia dávno za sebou, to však neznamená, že vám neposlúžia pri príprava rôznych pokrmov alebo nápojov. Zazimovanie byliniek má ešte chvíľu čas, október je ideálnym mesiacom na ich zostrih, prípadne presťahovanie a prípravu na zimný spánok.
Ako strihať bylinky na jeseň?
V tomto prípade sa treba zamerať predovšetkým na bylinky, ktoré majú tendenciu rozrastať sa. Medzi ne zaraďujeme levanduľu, mätu, rozmarín a medovku. Kríčky týchto bylín je potrebné regulovať a zastrihávať. Mäta má tendenciu rozrastať sa koreňmi a utláčať ostatné bylinky, preto je dôležité, aby ste ju pretrhali. Vytrhané korene môžete následne zasadiť do kvetináča.
Bylinky budú po zostrihu potrebovať určitý čas na to, aby stihli zmocnieť a lepšie prečkať mrazy, preto je vhodné, aby ste ich zostrihali už počas tohto mesiaca. Zdrevnatené kríky (rozmarín, levanduľa, tymian) môžete skrátiť až o jednu tretinu. Je potrebné si však dávať pozor, aby ste nezasiahli do starého dreva, to by mohlo byline ublížiť. Z odstrihnutých zvyškov si môžete tieto bylinky namnožiť. Odrezky vložte do substrátu, ktorý udržujte vlhký. Približne o šesť až osem týždňov by sa mali zakoreniť, následne ich môžete prezimovať a na jar vysadiť do záhrady.
Sušenie listov
Ostrihané vetvičky, ktoré nepoužijete na rezkovanie, usušte. Listy síce majú menej sily ako na jar, napriek tomu majú dobrú chuť a môžete medzi nimi nájsť i posledné aromatické listy. V tomto období sa dá ešte zbierať mäta, medovka, majoránka, tymian, oregano alebo materina dúška. Usušené bylinky môžete skladovať v pohári s uzáverom. Rovnako môžete zužitkovať i jednoročné bylinky, napríklad bazalku alebo kôpor. Z bazalky sa dá vyrobiť chutné pesto a kôpor môžete zamraziť, rovnako ako petržlenovú vňať, ktorú môžete aj usušiť.
Zber semienok
Z jednoročných byliniek stačí zobrať dozreté semienka. Spoznať ich môžete tak, že nie sú zelené, ale hnedé, suché a samy sa vám sypú do ruky. Po zbere ich zbavte nečistôt, následne vložte do papierových alebo textilných vrecúšok a odložte na tmavé suché miesto, ktoré má teplotu od 1 do 10 stupňov Celzia.
Úroda aj v zime
Ak chcete bylinkovú úrodu aj v zime, je potrebné, aby ste trvácne bylinky presťahovali do interiéru. Ocení to mäta, pažítka alebo tymian. Ich pestovanie v domácich podmienkach je pomerne jednoduché a zvládnuteľné aj bez extra skúseností. V tomto prípade stačí, ak vykopete časť z materskej rastliny a presadíte ju do črepníka s čerstvou zeminou. Takéto bylinky nevyžadujú veľa pôdy ani závlahy, stačí im nájsť slnečný parapet.