Zmena, ktorú vláda Roberta Fica prijala ešte koncom roku 2023, sa do praxi dostáva tento rok. Ide o daňové licencie pre firmy, ktoré budú musieť bez ohľadu na ich hospodárenie platiť minimálnu daň.
Firmy sa s touto povinnosťou stretli už v minulosti a teda nejde o žiadnu novinku. Opätovné zavedenie daňových licencií však znamená, že firmy budú od tohto roku povinné platiť nové minimálne dane, tie sa začínajú od sumy 340 eur.
Ide o výraznú zmenu v daňovom priznaní, ktorá sa bude týkať príjmov z roku 2024 a pre podniky tak vzniká povinnosť zohľadniť ju pri podávaní daňových priznaní v marci 2025. Podľa aktuálnych údajov sa zmeny majú dotknúť zhruba 200-tisíc subjektov na Slovensku.
Nejde pritom o úplnú novinku, rovnakú povinnosť už mali firmy v období medzi rokmi 2014 a 2017. Povinnosť platiť minimálnu daň majú len právnické osoby. Nájdu sa tu však aj niekoľko výnimiek, kedy sú subjekty oslobodené od jej platenia.
Povinnosť aj pre politické strany?
To v akých prípadoch nie je nutné platiť minimálnu daň ozrejmila pre portál oPeniazoch.sk partnerka poradenskej spoločnosti Atlas Group Jitka Božeková: „Nevzťahuje sa na občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie či záujmové združenia a politické strany. Zároveň ju nemusia platiť chránené dielne či chránené pracoviská. Súčasne platí, že firmy, ktoré zamestnávajú ľudí so zdravotným postihnutím, a to najmenej 20 % z priemerného počtu zamestnancov, majú minimálnu daň zníženú na polovicu.“
Povinnosť platiť ju sa tiež nevzťahuje novovzniknuté podniky, ktoré podávajú daňové priznanie po prvý raz. Okrem tých, ktoré sú právnym nástupcom firiem zrušených bez likvidácie.
Premiér: V čase konsolidácie nie je možné znižovať spotrebnú daň na benzín
V čase konsolidácie nie je priestor na znižovanie spotrebnej dane na benzín. Znamenalo by to výpadky v rozpočte vo výške niekoľko sto miliónov eur. Po stredajšom rokovaní vlády to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).
Vláda sa podľa neho pokúša o cenovú stabilitu, na druhej strane sú však požiadavky na konsolidáciu verejných financií. Opätovne pripomenul, že pred voľbami v roku 2023 boli slovenské verejné financie hodnotené ako najhoršie v Európskej únii.
„Od nás chcete, aby sme konsolidovali, aby sme šetrili a súčasne sa ma pýtate, že či nenájdeme 300, 400, 500 miliónov eur, aby sme znižovali spotrebnú daň. Pri konsolidácii takéto kroky nie sú možné,“ dodal predseda vlády.
Priemerná cena 98-oktánového benzínu dosiahla v 2. týždni tohto roka podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR 1,767 eura a 95-oktánového 1,563 eura za liter. Obidva druhy benzínu sú tak aktuálne najdrahšie za posledný polrok.
Spotrebná daň na benzín je na Slovensku 0,514 eura/l a je tak jedna z najvyšších v regióne. Od začiatku roka vzrástla aj sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá sa naň vzťahuje, z 20 % na 23 %.