fbpx

Prinieslo si vaše dieťa domov vši? TAKTO sa ich dá rýchlo zbaviť

Ilustračná fotografia. Zdroj: FOTO TASR/Dano Veselský

Vaše dieťa si môže zo školy okrem známok doniesť domov aj vši. Tieto malé parazity sa veľmi rýchlo šíria v kolektíve malých detí, pričom nemajú nič spoločné so zlou alebo zanedbanou hygienou. Ako sa ich dá jednoducho zbaviť alebo sa im vyhnúť?

Detský kolektív je doslova rajom pre malých parazitov. Rozlišujeme voš hlavovú (parazitujú na pokožke hlavy), voš šatovú (žije na oblečení či posteľnej bielizni človeka a presúva sa na kožu na tele, kde sa živí) a voš lonovú (objavuje sa na koži a ochlpení v oblasti ohanbia, zriedka na ochlpení hrude, mihalniciach či obočí). U detí je najčastejší výskyt vši detskej alebo inak nazývanej vši hlavovej.

Vši majú skôr dievčatá

Voš detská parazituje vo vlasovej pokožke, kde saje krv a je schopná prežiť iba na človeku. Dospelá voš detská saje krv štyrikrát až päťkrát denne. Samice žijú mesiac, počas ktorého sú schopné naklásť až 50 vajíčok (hníd). Voš je závislá na saní krvi a pokiaľ nemá svojho hostiteľa, zomiera v dôsledku dehydratácie.

Voš detská sa vyskytuje na celom svete, a to aj vo vyspelých krajinách, kde je v posledných rokoch zaznamenaný nárast. Za hlavnú príčinu nárastu sa považuje rezistencia voči prípravkom na zbavovanie sa vší. Objavuje sa hlavne v detských kolektívoch, kde sa šíri prostredníctvom priameho kontaktu hlavy s hlavou iného hostiteľa. Vyskytuje sa najmä u detí predškolského a školského veku a viac u dievčat ako u chlapcov.

Vši spôsobujú ochorenie nazývané zavšivavenie alebo pedikulóza. Tento parazit nie je prenášačom iných závažných ochorení ako napríklad blcha, ktorá tiež môže parazitovať na človeku. Typickým príznakom napadnutia týmto parazitom je svrbenie v mieste uhryznutia všou. Pri pedikulóze svrbí hlavne spánková oblasť a zadná časť hlavy.

Pridruženými príznakmi sú často nervozita, podráždenosť a poruchy spánku. Na koži môžu vznikať červené škvrny zo škrabania. Neliečenie pedikulózy môže spôsobiť komplikácie, ako sú bakteriálne infekcie alebo vypadávanie vlasov v dôsledku neustáleho škrabania. V prípade rozšírenia vší v kolektíve, ktorý navštevuje vaše dieťa, treba podniknúť opatrenia pred zavšivavením.

Pokiaľ nie je možné dieťa úplne izolovať, odporúča sa nosiť čiapka, šatka alebo klobúk, aby sa mechanicky zabránilo prenosu vší na vlasy. Na trhu existujú aj repelentné prípravky vo forme spreju, ktoré sa aplikujú na vlasy a chránia pred parazitmi 24 hodín.

Zbaviť sa ich dá aj bez strihania vlasov

Hnidy sa objavujú vo vlasoch ako malé, podlhovasté biele alebo sivé kapsuly, ktoré sú takmer priesvitné a nie väčšie ako jeden milimeter. Zvyčajne sa nachádzajú za ušami alebo vzadu na hlave. Vajíčka vší sú pevne prichytené na vlasoch špeciálnym lepkavým sekrétom, čo veľmi sťažuje ich vyčesávanie alebo umývanie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie