fbpx

Prijatie zákona o telerozhlase by bolo porušením legislatívy EÚ. Ak politici hovoria o zodpovednosti za RTVS, mali by ju preukázať, tvrdí prezidentka

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Volanie po zvýšení kvality a profesionality akejkoľvek inštitúcie vníma prezidentka ako prirodzené, spochybňuje však dôvody, ktoré uvádzajú v súvislosti s RTVS predkladatelia nového zákona, či už je to neobjektívnosť spravodajstva alebo nenapĺňanie verejnoprávneho poslania.

Hlava štátu upozorňuje, že ani Rada RTVS, ani Rada pre mediálne služby nekonštatujú v prípade RTVS systémové zlyhanie.

„Nikto nespochybňuje volanie po zvyšovaní profesionality akejkoľvek inštitúcie. Za týmto účelom máme zriadenú Radu RTVS aj Radu pre mediálne služby, a tá žiadne systémové zlyhanie RTVS nekonštatuje. Spravodajstvo Slovenskej televízie diváci hodnotia ako najobjektívnejšie a sledovanosť televízie dosahuje medziročné nárasty. Pri pohľade na existujúce mechanizmy kontroly a tiež na výsledky práce RTVS sa teda ťažko zbaviť pochybností o účelovosti tohto návrhu na zmeny. Vecné argumenty na zmenu nenahradí ani agresívny, nekultúrny a osobný slovník spájaný s presadzovaním návrhu,“ hovorí Čaputová.

Ak politici hovoria o zodpovednosti za RTVS, mali by ju preukázať, tvrdí 

„Spravodajstvo RTVS diváci hodnotia ako najobjektívnejšie,“ dodáva Zuzana Čaputová. Zámer predkladateľov sa jej preto javí ako účelový. Dodáva, že ak politici hovoria o zodpovednosti za RTVS, mali by ju preukázať zabezpečením dostatočných finančných zdrojov a transparentným výberom orgánov verejnoprávneho média. 

„V žiadnom prípade nepreberajú zodpovednosť za to, v akom svetle by sa v spravodajstve chceli vidieť a ani za to, aké programy má a nemá rozhlas a televízia vysielať,“ zdôraznila hlava štátu.

Podľa návrhu zákona, ktorý predložilo Ministerstvo kultúry SR do skráteného medzirezortného pripomienkového konania, by sa súčasná inštitúcia nemala formálne rozdeliť. Zmenou by ale malo prejsť kreovanie orgánov inštitúcie, na ktoré má mať najväčší vplyv rezort kultúry a väčšina v parlamente.

Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom ako doplnok financovania. Dôvodom na zmeny je podľa predkladateľov potreba posilnenia finančnej stability telerozhlasu, ako aj fakt, že inštitúcia nedokázala po rokoch fungovania svojím obsahom a činnosťou preukázať, že je skutočne verejnoprávna. Opozícia v návrhu vidí pokus o politické ovládnutie RTVS a jej pretvorenie na propagandistické médium súčasnej vlády.

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie