fbpx

PRIESKUM: Vláda pri cenách potravín, energií a palív podľa Slovákov nerobí dosť

Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/AP, Unsplash)

Témami predvolebnej kampane sa stali potraviny, energie či pohonné látky. Vysvedčenie vlády od Slovákov v súvislosti s napĺňaním predvolebných sľubov o cenách potravín, energií či pohonných látok príliš lichotivé nie je.

Prieskum agentúry Ressolution Group pre web oPeniazoch.sk, ktorý bol realizovaný v júli na vzorke 504 respondentov starších ako 15 rokov, ukázal, že aktivita vlády smerom k znižovaniu cien potravín je rozhodne nedostačujúca. Ďalších takmer 17 percent opýtaných ju považuje za skôr nedostačujúcu. Naopak, rozhodne kladne hodnotí aktivitu vlády pri cenách potravín 6,4 percenta opýtaných a skôr dostačujúco niečo vyše 7 percent respondentov.

Veľmi podobne Slováci vnímajú aj aktivitu vlády smerom k cenám pohonných látok. Až takmer 43 percent ľudí je totiž presvedčených, že vláda v tomto smere rozhodne nerobí dostatok, ďalších 17,5 percenta opýtaných hovorí o skôr nedostačujúcej aktivite. Naopak, rozhodne dosť pri cenách palív robí vláda podľa zhruba 5 percent Slovákov a skôr dosť podľa niečo vyše 9 percent.

Hoci stále negatívne, o niečo lepšie v porovnaní s cenami potravín a pohonných hmôt, vyšla vláda v hodnotení aktivity pri cenách energií. V tomto prípade odpoveď, že jej aktivita je rozhodne nedostačujúca, zvolilo takmer 38 percent opýtaných, ďalších vyše 16 percent hovorí o skôr nedostatočnej aktivite. Naopak, rozhodne dosť vláda pri cenách energií robí podľa 6,6 percenta opýtaných a skôr dosť podľa necelej desatiny Slovákov.

Situácia vo viacerých problematických oblastiach sa však postupne po nástupe novej vlády začala zlepšovať. Tempo rastu cien potravín sa už medzičasom na Slovensku spomalilo v súlade s celkovým spomalením inflácie. Ministerstvo financií však chce prísť aj s novými opatreniami.

Podobne priaznivo sa vyvíjajú aj ceny pohonných látok, ktoré v závere prázdnin znova zlacneli. Medziročne tak tankujeme výhodnejšie o viac ako 10 percent. Vďačíme za to hlavne poklesu cien ropy, ktorá zlacnela predovšetkým pre geopolitické vplyvy či pre pokles globálneho dopytu po pohonných hmotách.

Aj keď sa v súčasnosti ešte stále tešíme zo stabilných cien energií, vývoj od nového roka je stále plný otáznikov. Vláda prostredníctvom premiéra Roberta Fica avizuje, že v prípade nárastu napríklad cien plynu chce nájsť peniaze na kompenzácie pre ľudí. Plošné dotovanie cien energií, ako ho poznáme v súčasnosti, by však vzhľadom na nevyhnutnú konsolidáciu malo skončiť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie