fbpx

PRIESKUM: Európa čelí novej vlne ANTISEMITIZMU

Antisemitizmus je v Európe opäť na vzostupe. Zdroj: Unsplash

Židovská komunita v Európe je aj naďalej vystavovaná nenávistným prejavom. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, Agentúry EÚ pre základné práva (FRA), uvádza britská BBC.

V 13 krajinách EÚ vrátane Nemecka a Francúzska bolo do prieskumu zapojených viac ako 8 000 Židov, pričom 96 % z nich uviedlo, že sa v každodennom živote stretli s antisemitizmom. Veľká väčšina z nich zažila obťažovanie na internete. Riaditeľ agentúry FRA Sirpa Rautio varoval, že Európa čelí „vlne antisemitizmu“, ktorá je čiastočne spôsobená konfliktom na Blízkom východe.

Agentúra varuje, že to vážne obmedzuje možnosť židovských obyvateľov v krajinách EÚ „žiť v bezpečí a dôstojne“. Prieskum, ktorý skúmal skúsenosti účastníkov v roku pred jeho uskutočnením, sa uskutočnil v prvej polovici roka 2023 – pred útokmi Hamasu zo 7. októbra a následnou vojenskou intervenciou Izraela v Gaze. Agentúra FRA však uviedla, že od začiatku vojny v Gaze došlo k dramatickému nárastu hlásených antisemitských útokov. Tá sa spustila, keď ozbrojenci z hnutia Hamas a ďalších palestínskych skupín zaútočili 7. októbra minulého roka na južný Izrael, pričom zabili približne 1 200 ľudí a ďalších 251 ľudí vzali ako rukojemníkov.

Podľa ministerstva zdravotníctva, odvetné útoky Izraela na územiach kontrolovaných Hamasom, odvtedy zabili v Gaze 38 295 ľudí. Agentúra FRA uviedla, že z jej dlhoročného výskumu vyplynulo, že antisemitizmus má tendenciu narastať v čase napätia na Blízkom východe. Dodala, že 75 % respondentov, ktorí sa zúčastnili na jej najnovšom prieskume, sa domnieva, že sú zodpovední za kroky izraelskej vlády, pretože sú Židia. Zatiaľ čo 90 % respondentov uviedlo, že sa stretli s antisemitizmom na internete, FRA uviedla, že „antisemitské obťažovanie a násilie sa väčšinou odohráva na uliciach, v parkoch alebo obchodoch“.

Viac ako polovica opýtaných vyjadrila obavy o svoju bezpečnosť alebo bezpečnosť svojej rodiny, pričom 76 % opýtaných uviedlo, že aspoň občas skrývajú svoju židovskú identitu. Organizácia tiež zozbierala odpovede od 12 židovských organizácií v januári a februári tohto roka a zistila dramatický nárast počtu nahlásených antisemitských útokov vo všetkých sledovaných krajinách. Tieto útoky zahŕňali osobné obťažovanie, zastrašovanie a násilie. V Rakúsku a Švédsku sa počet antisemitských incidentov v období od októbra do decembra minulého roka zvýšil o viac ako 400 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. Dánsko v roku 2022 nahlásilo len deväť antisemitských incidentov, ale vlani ich počet vzrástol na 121.

Agentúra FRA upozornila, že obavy o bezpečnosť a ochranu židovského obyvateľstva a inštitúcií sú čoraz viac naliehavejšie. Vyzvala vlády, aby urobili viac pre financovanie bezpečnostných potrieb židovských komunít, napríklad v školách a synagógach. „Musíme vychádzať z existujúcich zákonov a stratégií na ochranu komunít pred všetkými formami nenávisti a neznášanlivosti, a to ako online, tak aj offline,“ uviedla šéfka agentúry Sirpa Rautiová. Agentúra FRA tiež vyzvala vlády, aby využili zákon EÚ o digitálnych službách na odstránenie antisemitského obsahu na internete a zintenzívnili úsilie o stíhanie antisemitských trestných činov z nenávisti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie