Každý štvrtý Slovák je vo finančnom strese, ukazuje najnovší prieskum agentúry Focus. Medzi najväčšie obavy Slovákov patrí strata zamestnania a príjmu, zdražovania či chorôb, ktoré by znamenali ďalšie finančné výdavky.
Takmer dvom tretinám Slovákov sa zvýšili mesačné výdavky, píše portál Správy STVR. Najčastejšie o 51 až 150 eur. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus. Nárast výdavkov je jeden z dôvodov, prečo je viac ako milión ľudí na Slovensku vo finančnom strese.
„Dokážu sa báť toho, že prídu o zamestnanie, že sa im zníži rapídne príjem a samozrejme bola tam aj vyššia inflácia,“ vysvetlil analytik Finančného kompasu Matej Dobiš. „Samozrejme, môže ho spôsobovať aj zhoršujúca sa zdravotná situácia, to, že budem musieť dávať väčšie výdavky na zdravotníctvo,“ pokračoval sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik.
Keď hovoríme o finančnom strese, musíme spomenúť tiež finančné zdravie, píše portál union.sk. Definícia hovorí, že je to „dynamický vzťah medzi finančnými a ekonomickými zdrojmi jednotlivca, ktoré ovplyvňujú stav jeho fyzickej, duševnej a sociálnej pohody“.
Zjednodušene povedané – keď vieme, že máme dostatok financií na bývanie, stravu, lieky a ďalšie nevyhnutnosti, sme finančne „zdravší“, ako keď nevieme, či ďalší mesiac dokážeme zaplatiť základné výdavky alebo nie. Samozrejme, najhoršia situácia je, ak naše potreby prevyšujú možné príjmy dlhodobo.
Slováci však podľa prieskumu vnímajú svoju finančnú situáciu v porovnaní s minulými rokmi stabilnejšie. Problémom však je to, že zaostávajú vo finančnej gramotnosti, čo vplýva na hospodárenie ich domácností a psychickú pohodu.
„Podstatne nižší finančný stres majú ľudia s vyššou mierou finančnej gramotnosti. Robia jednoducho kompetentnejšie rozhodnutia, a tým pádom znižujú absolútnu mieru svojho finančného stresu,“ skonštatoval Slosiarik.
Podľa odborníkov by si ľudia z výplaty mali odložiť 10 percent. Ďalších 20 by mali investovať. Mesačné splátky a úvery by mali tvoriť 30 a 40 percent platu zostáva na bežnú spotrebu. „Čím menej dodržiavam tieto finančné miery, sa zvyšuje môj finančný stres. Dokonca sa dejú aj prípady, kedy spotreba domácnosti prevyšuje môj príjem a musím si požičať. Čiže míňame míňame viac ako dokážeme zarobiť,“ dodal Dobiš.
Dnes sa hovorí o všímavosti v rôznych oblastiach. Nemali by sme zabúdať ani na finančnú gramotnosť, a teda všímavosť voči peniazom. Je to spôsob, ako pracovať s financiami vrátane tých najmenších výdavkov vedome.
Keď sa naučíte všímavosti voči financiám, budete vždy vedieť, koľko peňazí máte k dispozícii, a nebudete zbytočne rozhadzovať. Pred každým finančným rozhodnutím sa trikrát zhlboka nadýchnite, aby ste si uvedomili, či sú tieto výdavky skutočne v danom momente nevyhnutné alebo potrebné.