Označujete na internete fotky svojich detí? Môžu sa dostať do rúk pedofilov

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash.com.

Nič netušiace matky každý deň na internet zaviešajú fotky svojich nahých či polonahých bábätiek. Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise Kriminalistik, sa fotografie dostávajú na darnety a do rúk pedofilov. Prítup k nim je úplne jednoduchý, pomáhajú im heštegy.

Pod pojmom hešteg rozumieme znak, ktorý sa používa na identifikáciu kľúčového slova alebo témy, ktorá vás zaujíma a na uľahčenie vyhľadávania. Kedykoľvek používateľ pridá do svojho príspevku hashtag, môže byť indexovaný sociálnou sieťou a stáva sa objaviteľným pre ostatných používateľov.

Realita je taká, že rodičia sa nikdy pravdepodobne nevrátia a nebudú hľadať obrázok pomocou hashtagu, ktorý priradili k prvým krôčikom ich dieťaťa alebo k prvému školskému dňu. Predátori však používajú túto funkciu vyhľadávania a môžu nájsť fotografiu, ktorú zverejnil rodič, na ktorej je jeho dieťa polonahé alebo dokonca úplne bez oblečenia, informuje Child rescue coalition.

Vedci v Child Rescue Coalition preskúmali a zostavili zoznam hashtagov, ktoré slúžia ako červená vlajka na sociálnych médiách. Následne vedú predátorov k obrázkom detí.

Týmto heštegom sa radšej vyhnite

V zozname heštegov, ktoré by ste pri fotkách používať nemali, sa ocitli slová ako: #detskásprcha #materinskáláska #matkaasyn #kúpanie #časvovani #čistébábätko #dieťavplienke #časnaspánok a mnoho ďalších.

Súčasné dáta hovoria o vážnej situácii zneužívania detských fotografii. Výskumníci tento rok našli 810 záberov detí v 1 000 príspevkoch na Instagrame, ktoré boli analyzované podľa známych hashtagov. V takmer 30tich percentách boli na fotografiách deti úplne vyzlečené.

Vyšetrovatelia opakovane uvádzajú, že v trestných konaniach týkajúcich sa pedofílie nachádzajú v zabavených počítačoch veľké množstvo fotografií, ktoré spĺňajú aspekt, tzv. detskej pornografie.

„Skutočnosť, že pedofili môžu ľahko a cielene využívať príspevky z Instagramu a iných sociálnych sietí, je spôsobená aj silou hashtagov,” potvrdzujú výskumníci vo svojej analýze.

Je na vine Instagram?

Autori štúdie kritizujú Instagram za to, že rizikám zneužitia predchádza len polovične. Je pravda, že v usmerneniach sa uvádza, že zobrazovanie nahoty na Instagrame nie je povolené. Každý, kto sa zaujíma o deti v spodnej bielizni, tam však nájde približne 35-tisíc príspevkov. Okrem nahých detí tam nájdete napríklad aj deti na toalete. Takýchto záberov je tam desaťtisíce, so skutočne pestrými heštegmi.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie