Príčinami mnohých problémov môže byť aj pomalý metabolizmus. Ako ho je možné zrýchliť?

Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash/Matthew Sichharuk, Vitaly Gariev)
Reklama

Pomalý metabolizmus býva bežnou príčinou toho, že nedokážeme schudnúť. Ale nie je to zďaleka jediný dôvod, prečo sa ho snažiť zrýchliť. Vyskúšajte tipy, ako ho správne naštartovať.

Metabolizmus je celý komplex chemických reakcií, vďaka ktorým naše telo funguje tak, ako má. Umožňuje mu rásť, udržiavať a opravovať bunky, získavať energiu z potravy a odstraňovať odpadové látky. Pokiaľ sa z nejakého dôvodu fungovanie metabolizmu spomalí, prejaví sa to únavou, zvýšeným ukladaním tukov alebo zhoršením kvality vlasov a nechtov.

Toto sú tipy portálu idnes.cz ako účinne svoj metabolizmus zrýchliť.

Vybudujte si svaly

Aby metabolizmus fungoval správne, je dobré ho podporiť pravidelným pohybom, a to predovšetkým takým, ktorý je zameraný na rozvoj svalovej hmoty. To preto, že svaly sú značne metabolicky aktívne, čo znamená, že keď ich máme viac, spálime viac kalórií aj v pokoji alebo keď spíme.

A naopak, keď ich máme málo, môže to byť dôvodom, prečo náš metabolizmus „zlenivie“. Avšak vybudovať či posilniť svaly nemožno bez pohybu.

Prehodnoťte, čo jete

Obzvlášť v zimných mesiacoch by sme mali myslieť na to, ako telo udržať v kondícii tak, aby malo dostatok energie. Jedálny lístok by mal preto obsahovať dostatočné množstvo minerálov, vitamínov, vlákniny a zdravých tukov. Kľúčovú úlohu však zohrávajú bielkoviny. Zasýtia žalúdok, ale tiež nakŕmia hladné svaly a pomôžu spaľovať energiu. Preto by táto makroživina mala byť súčasťou každého jedla.

V jedálničku to znamená syr na pečivo alebo jogurt na ovocie v rámci raňajok, mäso či strukoviny na obed alebo vajcia v šaláte na večeru. Pozitívny vplyv na ľudský metabolizmus vykazujú aj niektoré stopové prvky, ako je napríklad chróm, ktorý sa podieľa na hospodárení základných živín a prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi.

Viac variť, dusiť či restovať

Upraviť zimný jedálniček tak, aby podporil správny chod metabolizmu, nie je nič ťažké. Na tanieri by sa mala častejšie objavovať koreňová zelenina, ktorá sa radí k takzvaným hrejivým potravinám. Okrem mrkvy, batatov či repy je vhodné zaradiť do jedálnička aj kapustu alebo tekvicu. Odborníci všeobecne odporúčajú aj prísun varených obilnín a polievok.

Kvalita spánku a pitný režim

Naše telo je z 60-70% tvorené vodou. A práve v prostredí vody sa odohrávajú procesy získavania energie. Keď naše telo dostatočne a pravidelne hydratujeme, dokážu mitochondrie (dôležité organely, ktoré pre nás vyrábajú energiu) plniť svoju funkciu o niečo lepšie. V každom prípade siahnite radšej po neochutenej vode ako po sladených nápojoch.

Spoločne s úpravou stravovacích návykov je nutné sústrediť sa na spánok. Jeho dĺžka, ale aj kvalita, totiž pôsobí na každodennú náladu a fungovanie človeka. Dospelí by mali spať ideálne sedem až deväť hodín, deťom prospieva aj viac ako desať hodín spánku denne. Rešpektujte svoj prirodzený biorytmus a zamerajte sa na kvalitu spánku. Tú ovplyvňuje napríklad teplota v spálni, kde by malo byť vyvetrané a teplota okolo 20 stupňov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie