Prichádza nový štandard wi-fi. Tretia frekvencia pomôže s rýchlosťou aj dosahom

Reklama
Ilustračná foto. Zdroj: Pexels - Castorly Stock/ Ron Lach

Siedma generácia populárneho bezdrôtového štandardu nesie technologické označenie 802.11be. Stavia na len tri roky starej verzii Wi-Fi 6E (IEEE 802.11ax), ktorá prvýkrát k 2,4- a 5GHz pásmu pridala aj 6GHz. Novinka využíva jeho plný potenciál, a tak môže ponúknuť väčšie schopnosti.

Uvádzanie nových bezdrôtových štandardov Wi-Fi sa zrýchľuje. Medzi 802.11n (Wi-Fi 4) a 802.11ac (Wi-Fi5) uplynulo asi osem rokov, schválenie 802.11ax (Wi-Fi 6) potom prebehlo päť rokov od predchádzajúcej verzie. O rok neskôr v roku 2020 vyšla vylepšená Wi-Fi 6E (stále označovaná 802.11ax), ktorá pridala nové 6GHz pásmo. Teraz bola na veľtrhu CES 2024 uvedená ďalšia generácia Wi-Fi 7 , ktorá nesie technické označenie IEEE 802.11be.

V podstate dokončuje nasadenie nového pásma 6 gigahertzov, aby ho mohla plne využívať. Hlavnými novinkami má byť príchod ultraširokých 320MHz kanálov, multilinkové operácie (MLO) a 4K kvadratúrna amplitúdová modulácia (4K QAM). V pomere k 1024 QAM by sa vďaka 4K QAM mala zvýšiť prenosová rýchlosť až o 20 percent.

Zatiaľ čo vyššie zmienená väčšia šírka kanálu umožňuje výrazne zvýšiť priepustnosti, MLO má umožniť zariadeniam vysielať a prijímať dáta súčasne cez viac liniek, teda pripojiť sa súčasne k v podstate rovnako rýchlym 5GHz aj 6GHz kanálom, čo zvyšuje priepustnosť, znižuje latenciu a zvyšuje spoľahlivosť, uvádza iDNES.cz. 

Príchod 6GHz pásma do wi-fi sietí znamenal nasadenie automatickej koordinácie frekvencií, čo sa objavilo už vo Wi-Fi 6E. Koordinácia frekvencií je dôležitá predovšetkým preto, že 6GHz pásmo nie je úplne voľné a používa ho na komunikáciu rad úradov alebo organizácií, ako napríklad NASA pre spojenie s niektorými geostacionárnymi družicami. A práve preto je nasadená táto technológia, aby nedochádzalo k vzájomnému rušeniu a mohla napríklad zvýšiť vysielací výkon v miestach, kde je pásmo voľnejšie.

Organizácia Wi-Fi Alliance, ktorá sa vývojom formátu zaoberá, očakáva, že v roku 2024 bude k dispozícii viac ako 233 miliónov zariadení a do roku 2028 vzrastie na 2,1 miliardy zariadení.

„Najskôr si Wi-Fi 7 osvojí chytré telefóny, osobné počítače, tablety, prístupové body (AP) a spotrebné zariadenia spolu s prístrojmi pre rozšírenú a virtuálnu realitu (AR/VR),“ uzatvárajú odborníci z organizácie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie