To znamená, že digitálne euro by bolo len doplnkom hotovosti, nie jeho náhradou. Existovalo by popri hotovosti ako odpoveď na rastúci dopyt ľudí po rýchlych a bezpečných digitálnych platbách. V eurozóne by tak naďalej bola k dispozícii hotovosť, rovnako ako ostatné súkromné elektronické platobné prostriedky, ktoré sa používajú v súčasnosti, informuje ECB.
Prípravná fáza sa spustí už tento rok
Súčasťou prípravnej fázy bude finalizácia súboru pravidiel digitálneho eura a výber poskytovateľov, ktorí by mohli vyvinúť platformu a infraštruktúru digitálneho eura. Zahŕňať bude aj testy a experimenty s cieľom vyvinúť digitálne euro, ktoré spĺňa požiadavky Eurosystému i potreby používateľov, napríklad pokiaľ ide o funkčnosť, ochranu súkromia, finančnú inklúziu a vplyv na životné prostredie.
Prípravná fáza sa začne 1. novembra tohto roka a bude predbežne trvať dva roky. Spustenie prípravnej fázy však neznamená prijatie rozhodnutia o vydaní digitálneho eura. Rada guvernérov to zváži po dokončení legislatívneho procesu Európskej únie.
K službám digitálneho eura by používatelia mali prostredníctvom aplikácie a online rozhrania svojho poskytovateľa platobných služieb, alebo prostredníctvom aplikácie digitálneho eura od Eurosystému. Digitálne euro by bolo možné vymeniť za hotovosť a naopak.
Výskumnú fázu Eurosystém už spustil v októbri 2021 s cieľom posúdiť možnú koncepciu a modely distribúcie digitálneho eura.