Projekt digitálneho eura prechádza do prípravnej fázy, ktorá sa začína už v novembri 2023 a bude sa zameriavať na ďalšie prípravy na vývoj digitálneho eura. Išlo by o elektronický platobný prostriedok, ktorý by bol bezplatne dostupný pre všetkých a dal by sa používať v rámci celej eurozóny.
Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa v stredu (18. októbra) rozhodla prejsť do prípravnej fázy projektu digitálneho eura. Stalo sa tak po dvojročnej výskumnej fáze, ktorá bola zameraná na posudzovanie koncepcie a distribúcie digitálneho eura.
Cieľom prípravnej fázy je zabezpečiť základy pre vydanie digitálneho eura, vrátane finalizácie súboru pravidiel a výberu potenciálnych poskytovateľov, ktorí by vyvinuli príslušnú platformu a infraštruktúru. Vo svete charakterizovanom čoraz väčšou mierou digitalizácie by bolo digitálne euro pre našu jednotnú menu ďalším krokom vpred, tvrdí ECB.
Popri fyzickej hotovosti by sa používalo aj digitálne euro
Digitálne euro by predstavovalo digitálnu formu hotovosti, ktorá by mohla byť používaná pri všetkých digitálnych platbách v rámci eurozóny. Táto forma by bola bezplatná, dostupná online i offline a umožnila by okamžité vyrovnanie platieb v peniazoch centrálnej banky. Digitálne euro by sa mohlo používať na platby medzi jednotlivcami, na predajných miestach, v elektronickom obchodovaní či pri vládnych transakciách.
„Digitálne euro navrhujeme ako digitálnu formu hotovosti, ktorá sa dá bezplatne používať na všetky digitálne platby a ktorá spĺňa najvyššie štandardy ochrany súkromia. Používalo by sa popri fyzickej hotovosti, ktorá by bola aj naďalej k dispozícii, takže by nebol nikto vylúčený,“ uviedla prezidentka ECB Christine Lagardová.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)