U čoraz viac ľudí pribúdajú prípady alergií na laky na nechty. Spôsobujú ich najmä zmeny zloženia, výskyt nových produktov na trhu alebo nesprávna aplikácia laku.
Celosvetovo narastá počet ľudí alergických na gélový lak, čo možno pripísať neustále sa meniacim zložkám, výskytom nových produktov na trhu, ale aj neodbornou aplikáciou, oznámila univerzita Semmelweis.
Alergické ochorenie podľa výskumu spôsobujú takzvané akryláty, patriace medzi chemikálie nachádzajúce sa v prípravkoch na starostlivosť o nechty, ktoré sú zodpovedné za stvrdnutie laku na povrchu nechta vplyvom UV lampy.
Látky môžu spôsobiť svrbenie, začervenanie či pľuzgiere. Odborníci preto odporúčajú, aby ste pri použití gélového laku vždy vyhľadali pomoc kvalifikovanej manikérky a vyhli sa jeho aplikácii na poškodenú pokožku, píše Blikk.
Svrbenie, začervenanie a malé pľuzgieriky sa môžu objaviť aj v okolí nechtu a na končekoch prstov v dôsledku alergických reakcií spôsobených lakom. Môžu sa objaviť kedykoľvek, nemusia vzniknúť ihneď po aplikácii laku, ale pokojne aj niekoľko rokov po prvom použití. Ak sa dotýkate nalakovanými prstami iných častí tela – krk, hrudník, oči, ruky – aj tam môžu neskôr nastať ťažkosti.
Problém je najčastejšie spôsobený tým, že lak úplne nestuhne a časť tekutej látky sa dostáva do kože na okrajoch nechtov, čo spôsobuje takzvanú alergickú kontaktnú dermatitídu (zápal kože), hovorí Kende Lőrinc, odborný asistent na Katedre dermatológie, neurológie a dermatológie Univerzity Semmelweis.
Dodáva, že nežiaduce účinky sa môžu prejaviť v priebehu niekoľkých dní v dôsledku reakcie imunitného systému a môže sa vyvinúť pretrvávajúca dlhodobá alergia.
V takýchto prípadoch treba podľa odborníka čo najrýchlejšie odstrániť lak, aby sa predišlo ďalšiemu zápalu, negatívne účinky vymizli čo najskôr, a aby sa postihnuté miesto neinfikovalo ďalej. Následne sa poraďte s dermatológom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)