Rozmanitosť chutí je ohromujúca. Indické korenie vylepšuje nakladanú zeleninu aj mäso a dochucuje ostrá pouličné jedlá. Nie je preto divu, že sa India stala svetovou veľmocou v oblasti produkcie a vývozu korenia. Lenže v poslednej dobe sa objavujú závažné otázky nad jeho bezpečnosťou, upozorňuje BBC.
„Pre Indov je korenie ako paleta plná farieb,“ hovorí indická herečka Madhu Džaffrejová, ktorá sa začala venovať písaniu o jedle. „Z rovnakého korenia získavame rôzne odtiene vďaka tomu, že s ním niečo urobíme,“ dodáva. Inými slovami sa dá korenie opražiť alebo treba namlieť na prášok, informuje portál ČT 24.
Podľa indických úradov krajiny vyváža viac ako dvesto druhov korenia a koreniacich zmesí v hodnote štyroch miliárd dolárov približne do 180 krajín sveta. Samotný domáci trh má hodnotu ohromujúcich desiatich miliárd dolárov, čo z Indie robí najväčšieho spotrebiteľa korenia na svete.
V poslednej dobe sa ale objavujú obavy ohľadom bezpečnosti presláveného indického korenia. Minulý mesiac Singapur a Hongkong zastavili predaj niektorých druhov korenín vyrábaných indickými spoločnosťami MDH a Everest Food Products, a to kvôli podozreniu, že v nich je zvýšený obsah etylénoxidu, pesticídu spôsobujúceho rakovinu.
To ale nie je všetko. Kvôli možnému obsahu pesticídu produkty týchto dvoch populárnych značiek preveruje aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), povedal jeho hovorca agentúre Reuters.
Znepokojenie vyjadrila aj Európska únia, keď objavila rovnakú rakovinotvornú látku vo vzorkách čili papričiek a korenia z Indie. Správy uvádzajú, že vyšetrovanie začali aj úrady regulujúce potravinársky trh na Maldivách, v Bangladéši a v Austrálii, uvádza portál BBC News.
To všetko je veľmi znepokojujúce. V prvom rade sú obe značky veľmi obľúbené a ľudia im dôverujú. Kultová rodinná firma MDH, ktorá existuje 105 rokov a pôsobí v Dillí, ponúka škálu viac ako šesťdesiatich druhov koreniacich zmesí a mletého korenia. Spoločnosť Everest funguje 57 rokov a tvrdí, že je najväčším indickým výrobcom korenia a koreniacich zmesí, ktoré vyváža do viac ako osemdesiatich krajín sveta.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)