fbpx

Príbeh Vladimira Putina: Od ruskej KGB po dlhé predsedníctvo definované vojnou na Ukrajine

Na snímke vľavo Vladimir Putin ako príslušník KGB. Vpravo už ako ruský prezident. Zdroj: kremlin.ru

Netrvalo dlho a ukázal, že je pripravený použiť vojenskú silu na podkopanie prozápadných vodcov v bývalých sovietskych štátoch.

V roku 2008 ruské sily porazili gruzínsku armádu a ovládli dva jej odštiepenecké regióny – Abcházsko a Južné Osetsko. Išlo o veľmi osobný stret s vtedajším gruzínskym prezidentom pro-NATO, Michailom Saakašvilim. Vladimir Putin bol už predsedom vlády, keďže mu ústava zakazovala vykonávať funkciu prezidenta už tretie funkčné obdobie po sebe, no bolo jasné, že stále drží mocenské páky.

Dnes už tento problém neexistuje. V roku 2021 prešiel zákonom, ktorý mu vynuloval limit, čo znamená, že môže ísť rovno do piateho a dokonca šiesteho funkčného obdobia. Rusko v roku 2024 je veľmi odlišné od nepokojnej krajiny v období pred tretím Putinovým mandátom.

Vladimir Putin sa na prezidentské kreslo dostal zvláštnym spôsobom. Zdroj: kremlin.ru

Koniec ruskej opozície

V roku 2011 vypukli vo veľkých mestách Ruska najväčšie masové protesty od rozpadu Sovietskeho zväzu v reakcii na rozsiahle obvinenia z podvodov v parlamentných voľbách. Medzi lídrami protestov bol Boris Nemcov, liberál, bývalý podpredseda vlády v 90. rokoch. Ďalšou stúpajúcou postavou bol protikorupčný bloger Alexej Navaľnyj, ktorý označil Putinovo Jednotné Rusko za „stranu gaunerov a zlodejov“. Teraz skutočná opozícia takmer zmizla.

Nemcova zastrelili na moste pri pohľade na Kremeľ v roku 2015. Navaľnyj prežil v roku 2020 útok nervovoparalytickou látkou, potom bol v januári 2021 uvrhnutý do väzenia a o tri roky neskôr zomrel. Jeho vdova obvinila Vladimira Putina z vraždy. Putin si zabezpečil podporu pravoslávnej cirkvi a vybudoval Národnú gardu alebo Rosgvardiju, ktorá je priamo podriadená jemu.

Činov verejného vzdoru je málo a na umlčanie nesúhlasu sa vo veľkej miere používajú novovytvorené trestné činy zamerané na tých, ktorí diskreditujú armádu a šíria falošné správy. Ruské médiá sú do značnej miery poddajné a ovládané Kremľom, ktorý pohltila totálna vojna na Ukrajine.

Putin čelil krátkemu ozbrojenému povstaniu v júni 2023, keď predtým lojálny vodca žoldnierov Jevgenij Prigožin poslal svoje sily na cestu do Moskvy. Ale bolo to uhasené a Prigožin bol neskôr zabitý pri záhadnej havárii lietadla. Približne 40 % rozpočtových výdavkov v roku 2024 pôjde na obranu a bezpečnosť, keďže prezident Putin smeruje veľkú časť ekonomiky do vojny.

Stretával sa aj s ďalšími politikmi západu. Na snímke je spolu s vtedajším bulharským prezidentom a gréckym premiérom. Zdroj: kremlin.ru

Vojna na Ukrajine

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie