Príbeh šéfa Telegramu Pavla Durova: Z boja proti Kremľu k súdnemu procesu vo Francúzsku. Čo to znamená pre slobodu prejavu?

Reklama
Zdroj: Unsplash/Christian Wiediger, Pexels/RDNE Stock project

Po štyroch dňoch vo väzbe bol Pavel Durov, šéf populárnej komunikačnej platformy Telegram, prepustený francúzskou políciou a čoskoro sa postaví pred súd. Francúzska prokuratúra v Paríži potvrdila, že Durov, ktorého polícia zadržala po prílete z Azerbajdžanu, bude čeliť obvineniam na súde. Podľa informácií zadržanie vyvolali podozrenia z viacerých trestných činov, vrátane podvodu a podpory terorizmu, ktoré mali súvisieť s nedostatočnými bezpečnostnými opatreniami na jeho platforme. Informuje o tom agentúra TASR.

Policajné zadržanie sa uskutočnilo na parížskom letisku, kde bol Durov zadržaný a následne bol vo väzbe do stredy. Francúzska prokuratúra uviedla, že vyšetrovanie súviselo s obvineniami z podvodu, obchodovania s drogami, kyberšikany, organizovaného zločinu a podpory terorizmu.

Durov, ktorý sa narodil v Rusku a v roku 2014 emigroval po konflikte s Kremľom, si odvtedy získal občianstvo Francúzska a Spojených arabských emirátov. Jeho platforma Telegram, ktorá má mesačne približne 950 miliónov aktívnych užívateľov, bola v posledných rokoch kritizovaná za šírenie neoverených informácií, najmä počas ruskej invázie na Ukrajinu.

Francúzska vláda, ktorá čelí kritike za zadržanie Durova, odmieta, že by za tým stáli politické motívy. Tento prípad vyvolal diskusie o slobode prejavu a regulácii internetových platform.

Podľa CNN, Telegram, založený v roku 2013 Durovom a jeho bratom Nikolajom, má viac ako 950 miliónov užívateľov. Aplikácia je známa svojím šifrovaným spôsobom komunikácie, čo značne obmedzuje dohľad nad tým, čo užívatelia zdieľajú. Táto vlastnosť získala pochvalu od skupín na ochranu slobody prejavu, ale súčasne je kritizovaná za to, že umožňuje bezpečný priestor pre koordináciu nelegálnych aktivít.

Durov, ktorý sa niekedy prezýva aj „Mark Zuckerberg Ruska“, sa preslávil svojim luxusným životným štýlom a odhodlaním chrániť súkromie svojich užívateľov. Vo vyhlásení pre CNN v roku 2016 povedal: „Nemôžete urobiť aplikáciu bezpečnú proti zločincom a zároveň otvorenú pre vlády. Buď je bezpečná, alebo nie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie