fbpx

Príbeh Oppenheimera sa rúti do kín: Kto bol geniálny fyzik a otec atómovej bomby?

Zdroj: Universal Pictures, Wikimedia Commons/Ed Westcott

Kontakt s ľavičiarmi

Oppenheimer sa stal po vojne vplyvnou osobnosťou vedeckej komunity a zastával rôzne vedúce pozície. V jadrových záležitostiach presadzoval medzinárodnú kontrolu a spoluprácu, zdôrazňoval potrebu jadrového odzbrojenia a snažil sa zabraňovať šíreniu jadrových zbraní.

Jeho politické názory a kontakty s ľavicovo orientovanými kolegami sa však v povojnovom období dostali pod drobnohľad. Začiatkom 50. rokov čelil dokonca obvineniam z údajných väzieb na komunistické organizácie. V roku 1954 sa konal výsluch, ktorý viedol k odobratiu jeho bezpečnostnej previerky. Incident poškodil Oppenheimerovu povesť a spôsobil mu veľké osobné trápenie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Christopher Nolan (@christophernolannnn)

Ako vedec však zostal aktívny, hlavne v oblasti teoretickej fyziky a astrofyziky, a pôsobil aj na akademickej pôde. V roku 1963 mu prezident Lyndon B. Johnson udedlil Cenu Enrica Fermiho, čím ocenil jeho výnimočný prínos vede. Počas svojej kariéry obržal množstvo ďalších ocenení, vrátane prestížnej Národnej medaily za vedu.

Život J. Roberta Oppenheimera skončil 18. februára 1967. Zanechal po sebe komplexné dedičstvo vedeckej brilantnosti, etickej dilemy a politických sporov, jeho prínos teoretickej fyzike a jeho rola vo vývoji atómovej bomby zostávajú nespochybniteľnými. Aj napriek výzvam, ktorým čelil, cítiť Oppenheimerov vplyv na svet vedy a jadrovú politiku a jej kontrolu dodnes.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie