Slovensko a Ukrajina upevňujú svoje ekonomické a dopravné vzťahy prostredníctvom významných spoločných iniciatív. Kľúčovým projektom je plánované priame vlakové spojenie medzi Bratislavou a Kyjevom, ktoré má začať premávať 15. decembra 2024. Táto nová linka prinesie lepšie dopravné možnosti, uľahčí cestovanie pre občanov oboch krajín a vytvorí príležitosti na rozvoj hospodárskej spolupráce.
Cieľom je zvýšiť prístupnosť Slovenska pre ukrajinských občanov a naopak. Táto linka bude zahŕňať prestup a hraničnú kontrolu v Čiernej nad Tisou, čo je dôležité najmä pre bezpečnosť a plynulosť prechodu medzi krajinami. Píše o tom ta3.com
Prepojenie Bratislavy a Kyjeva reflektuje zvýšený dopyt po dopravných možnostiach do EÚ zo strany ukrajinských občanov a medzinárodných organizácií, ktoré často využívajú Košice ako vstupný bod do Slovenska.
Posilňovanie ekonomickej spolupráce a investičné iniciatívy
S cieľom prehĺbiť vzájomné ekonomické vzťahy Slovensko zapája svoje podniky a štátne inštitúcie do projektov, ktoré majú podporiť obnovu Ukrajiny. Na Slovensko-ukrajinskom biznis fóre, ktoré sa nedávno konalo v Košiciach, sa zúčastnilo viac ako 100 zástupcov z podnikateľského, štátneho a regionálneho sektora oboch krajín. Na tomto fóre vystúpil Peter Kmec, podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti, a predstavil investičné plány, ktorými Slovensko podporí obnovu a modernizáciu ukrajinskej infraštruktúry a ďalšie kľúčové sektory.
Slovensko sa do obnovy Ukrajiny zapojí aj prostredníctvom Eximbanky, ktorá má poskytovať financovanie projektov v hodnote 143 miliónov eur v rámci ukrajinského investičného rámca. Tento fond umožňuje priamu podporu cezhraničných projektov, ktoré sú zamerané na posilnenie infraštruktúry, podporu obchodu a investícií medzi Slovenskom a Ukrajinou.
Nové cezhraničné kontroly a rýchlejší priechod hranicami
Jedným z kľúčových faktorov pre zefektívnenie cezhraničnej dopravy je urýchlenie hraničných kontrol, čo má znížiť čakacie doby a zvýšiť plynulosť prechodu pre cestujúcich aj tovar. Slovensko a Ukrajina preto plánujú zaviesť spoločné kontrolné tímy, ktoré by integrovali colné a hraničné kontroly do jedného procesu. Podľa hlavného vyjednávača Ukrajiny, Tarasa Kačku, už prebiehajú rokovania o spoločných kontrolách, pričom Európska komisia túto iniciatívu podporuje.
Tento nový spôsob hraničných kontrol umožní urýchliť proces pre cestujúcich a posilní prepojenie medzi oboma krajinami.
Ako píše Korzár Košice, obe strany očakávajú vysoký záujem aj o nové priame vlakové spojenie medzi Košicami a Kyjevom, ktoré má uľahčiť cestovanie medzi Slovenskom a Ukrajinou. „Evidujeme záujem ukrajinských pasažierov dostať sa do Európskej únie, ale aj európskych cestujúcich dostať sa z Košíc do Kyjeva,“ vyjadril sa vicepremiér Peter Kmec. Taras Kačka z ukrajinskej strany dodal, že cieľom je zjednodušiť cestovanie bez nutnosti prestupov a dopravných zmien.