Viacerí vodiči si ani neuvedomujú, že trpia poruchami zraku. Pritom pri šoférovaní je bezchybný zrak nevyhnutný. Pri zastavení policajnou hliadkou, policajti skontrolujú podľa vodičáku aj to, či máš zo sebou dioptrické pomôcky. Zhoršený zrak totiž sťažuje šoférovanie, a to predovšetkým v náročných podmienkach, ako je šero, tma, hmla či východ slnka.
Podľa štatistík sa najviac smrteľných nehôd odohráva večer a v noci, kedy sú oči vodičov najviac namáhané. Zhoršený zrak alebo obmedzené periférne videnie či zelený zákal sú len niektoré z problémov, ktoré môžu šoféri zažiť a ohroziť tak seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Pozor si dávaj aj v prípade, ak nosíš okuliare. Táto chyba, ktorú si možno ani neuvedomuješ, ťa môže stáť 60 eur. Informuje o tom pravda.sk.
Pokuta do 60 eur
Zrak patrí medzi kľúčové faktory bezpečnej jazdy. Preto je jeho preverenie podmienkou pre získanie vodičského preukazu. Ak tvoj zrak nie je ideálny a nosíš okuliare alebo kontaktné šošovky, táto informácia je uvedená v tvojom vodičskom preukaze.
Nezabudni tiež na to, že pri bežnej kontrole policajnou hliadkou musíš mať pri sebe predpísané dioptrické pomôcky. Ak ich nebudeš mať, hrozí ti pokuta do 60 eur. V prípade, že nosíš kontaktné šošovky a vo vodičskom preukaze máš uvedené okuliare, je nutné mať pri sebe aj potvrdenie od očného lekára o tom, že si oprávnený nosiť kontaktné šošovky pri šoférovaní.
„Mnoho šoférov si neuvedomuje, že má problémy so zrakom. Často sa stretávame s tým, že svoje schopnosti preceňujú. Medzi prvé príznaky patria unavené oči, častejšia bolesť hlavy, ostrenie na vzdialenejšie predmety či neschopnosť šoférovať za tmy,“ povedala pre denník Lenka Petruchová, ktorá je optometristka predajcu kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov Alensa.
Binokulárne videnie
Binokulárne videnie je schopnosť oboch očí vnímať obraz trojrozmerne a koordinovane.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)