V roku 2023 bolo na Slovensku nahlásených 501 dokonaných samovrážd. Oproti roku 2022 klesol počet samovrážd o 62 prípadov. Výraznú prevahu mali samovraždy u mužov (82,6 %) ako nad samovraždami žien (17,4 %). Viete, ako sa zachovať v situácií, keď si chce niekto siahnuť na život?
Prevencia samovrážd zahŕňa nielen zvyšovanie povedomia, ale aj praktickú pomoc tým, ktorí prežívajú krízu. Jedným z najdôležitejších aspektov prevencie je správna komunikácia s ľuďmi, ktorí uvažujú o ukončení svojho života.
Pri osobách uvažujúcich o samovražde je potrebné sa vyhnúť niektorým výrokom. Mohli by ich zraniť alebo im ublížiť. Apelovali na to odborníci z Ligy za duševné zdravie (LDZ). Pri ľuďoch so samovražednými myšlienkami treba byť podľa nich trpezliví a nebáť sa v prípade potreby zasiahnuť, píše TASR.
V prípade nebezpečenstva neváhajte konať
„Samovražedné myšlienky sú často spojené so silnými emóciami, ako zúfalstvo, úzkosť a osamelosť. Buďte trpezliví a vyjadrujte svoju podporu. Ukážte, že vám na ňom záleží a že je v poriadku sa cítiť zle, no je dôležité nezostať sám. Ak máte pocit, že osoba je v bezprostrednom nebezpečenstve, neváhajte konať. Môže to znamenať zavolať pomoc, linku dôvery alebo ju sprevádzať k odborníkovi,“ pripomenuli na sociálnej sieti.
Taktiež odborníci pripomenuli, že človeku, ktorý uvažuje o ukončení života, by sa napríklad nemala hovoriť fráza „máš toho toľko, za čo byť vďačný“. „Môže v osobe vyvolať pocit viny za to, ako sa cíti. Duševné utrpenie nie je závislé od vonkajších okolností, ale od vnútorných prežívaní,“ podotkli. Vyvarovať sa podľa nich treba okrem iného aj frázam „musíš byť silnejší“ či „bude to v poriadku“.