Pri nesúhlase s výpoveďou sa môžeš brániť súdnou žalobou. Kedy ti ZANIKÁ tento nárok?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

A zdôraznil, že tento súhlas nie je potrebný, ak ide o výpoveď zamestnancovi, ktorý dosiahol vek na starobný dôchodok, alebo ak ide o výpoveď z dôvodov zrušenia alebo premiestnenia zamestnávateľa a pre porušenie pracovnej disciplíny.

Okamžité skončenie pracovného pomeru môže zamestnávateľ dať aj pracovníkovi, ktorý je právoplatne odsúdený za trestný čin. Bez uvedenia dôvodu môže firma vypovedať zmluvu so zamestnancom aj počas skúšobnej doby.

Pokiaľ u zamestnávateľa pôsobia zástupcovia zamestnancov, ako sú odborová organizácia, zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník, je zamestnávateľ povinný výpoveď, ako aj okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak sú výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru neplatné.

Podobný problém nedávno riešil moderátor Televízie Markíza Michal Kovačič, ktorý po 16 rokoch dostal výpoveď. Môže za to inkriminovaná epizóda relácie Na telo, ktorá vyvolala mimoriadny rozruch v spoločnosti. V závere mája totiž moderátor podal na konci relácie vyhlásenie aj z dôvodu, že Na telo končí pred letnou sezónou predčasne.

Vtedy tvrdil, že „boj o podobu spravodajstva televízie prebieha už celé mesiace“, ďalej spomenul orbanizáciu slovenských médií a taktiež, že redaktori Markízy nečelia iba tlakom od politikov, ale aj z vedenia televízie. Samotná televízia tvrdenia o dlhodobých pokusoch o tlaky na spravodajstvo či dramaturgiu relácie Na telo odmietala.

Keďže bol súčasťou štrajkového odboru, výpoveď zo strany vysielateľa je neplatná, až kým ju neodsúhlasí samotný odbor. K týmto tvrdeniam sa priklonil aj bývalý europoslanec Jozef Mihál, ktorý na sociálnej sieti poskytuje daňové a odvodové tipy. „Porušilo vedenie TV Markíza pri výpovedi Michalovi Kovačičovi Zákonník práce? Áno. Jednoznačne,“ začína svoj status.

Ďalej pokračuje citáciou paragrafu Zákonníka práce, podľa ktorého „Citujem § 240 ods. 9 Zákonníka práce: „Zamestnávateľ môže dať členovi príslušného odborového orgánu, členovi zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckému dôverníkovi výpoveď alebo s nimi okamžite skončiť pracovný pomer len s predchádzajúcim súhlasom týchto zástupcov zamestnancov.“ 

Kovačič vtedy dodal, že sa môže brániť už len súdnou cestou. „Dnes som v televízii Markíza po 16 rokoch dostal výpoveď. Bez súhlasu odborov je neplatná, napriek tomu sa manažment rozhodol ísť cestou porušenia zákona. Za to, že som povedal vo verejnom záujme pravdu,“ napísal moderátor na sociálnej sieti.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie