Prezidentka vetovala novelu zákona o Fonde na podporu umenia. Podľa nej môže legislatíva ohroziť slobodu umenia

Reklama
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o Fonde na podporu umenia. V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

„Jeho nedostatky sú podľa nej v rozpore s čl. 43 ods. 1 Ústavy, pretože sú spôsobilé ohroziť slobodu umenia a slobodné procesy v rámci kultúrneho života v našej spoločnosti,“ píše sa v stanovisku prezidentskej kancelárie.

Na základe zákona sa totiž mení zloženie rady Fondu na podporu umenia. Ďalej sa jej pridávajú kompetencie, pričom má rozhodovať o poskytovaní finančných prostriedkov a stanoviská odborných komisií už nebudú záväzné. Informuje portál pravda.sk.

Zmeny je podľa prezidentky možné považovať za zásah do odbornosti rozhodovania fondu, odňatie charakteru verejnoprávnosti celého fondu a vnášanie politického vplyvu do slobody umeleckej tvorby a kultúrnej oblasti ako takej. Úzke zloženie rady nebude schopné úplne, odborne a politicky nezávisle vyhodnocovať všetky žiadosti, a teda o nich ani kompetentne rozhodovať.

Prezidentka upozorňuje i na fakt, že približne 5000 žiadostí, ktoré každoročne v rámci výziev na FPU prichádza, doteraz hodnotilo 70 komisií s 300 členmi. Je preto nemožné, aby ich nahradila 13 členná rada.

„O poskytovaní finančných prostriedkov doteraz rozhodovalo 70 komisií s 300 členmi, pričom po novom má tisíce prichádzajúcich žiadostí (v súčasnosti cca 5000 projektov ročne) posudzovať 13 členná rada, čo nebude v jej kapacitných ani časových možnostiach,“ hovorí prezidentka. Upozorňuje, že týmto hrozí znefunkčnenie podpory umenia.

Za nedostatok schváleného zákona prezidentka považuje aj právnu úpravu prechodných ustanovení, keď sa podľa nových pravidiel bude rozhodovať aj o žiadostiach podaných podľa doterajších právnych predpisov.

Právna úprava je tak retroaktívna, čo je v nesúlade s princípmi právnej istoty, ochrany legitímnych očakávaní a zákazom retroaktivity,“ vysvetľuje hlava štátu.

Ďalej prezidentka upozorňuje aj na procesné nedostatky. Schválený zákon bol predložený ako poslanecký návrh, čo v praxi znamená, že bolo vynechané medzirezortné pripomienkové konanie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie