Moderátora zaujímalo aj to, či sa k nej pridá slovenský premiér. „Robert Fico sa mi zatiaľ neozval, že by sa chcel pridať,” skonštatovala hlava štátu.
Na prelome rokov 2023 a 2024 hýbalo slovenskou spoločnosťou rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. S nápadom rozpustiť úrad prišla koalícia. Opozičné strany sa postavili proti a PS, KDH a SaS pritiahli na námestia desiatky tisíc ľudí. Čaputová sa v tom čase obrátila na Ústavný súd. Ten jej dal za pravdu len čiastočne – pozastavil zmeny, ktoré smerovali k zníženiu trestov za korupciu, no na rušenie špeciálnej prokuratúry dal zelenú. Prokuratúra, ktorú viedol Daniel Lipšic, zanikla v polovici marca.
Prezidentka dnes skonštatovala, že vládna koalícia má na zmeny právo a že nie všetky krajiny v Európe majú špecializované útvary. „Ale posilnenie špecializácie je trend,” dodala. A práve o to podľa nej celý čas išlo, lebo špecializácia je na prospech vyšetrovania aj korupcie.
O utajených informáciách
Nedávno Denník N priniesol článok o tom, že nová vláda má problém dostávať od partnerov utajené informácie v takých detailoch, ako iné krajiny. Hlava štátu je jedným z príjemcov utajovaných informácií. Čaputová skonštatovala, že podľa nej spolupráca prebieha a aktuálne nemá také poznatky, ktoré by naznačovali, že od partnerov nedostávame informácie.
Podľa nej posledné prezidentské voľby ukázali „vysokánsku mobilizáciu”, čo hodnotila ako dobré pre krajinu. Svojmu nástupcovi odkázala, že má plne v rukách to, či bude prezidentom všetkých občanov.
„Je veľmi dôležité, aby po kampani, ktorá bola náročná, emocnionálna, vyslal signál aj tej časti obyvateľstva, ktorá ho nevolila. Prezident nikdy nebude mať dôveru všetkých ľudí, ale povinnosťou hlavy štátu je uchádzať sa o ňu. Tento typ signálu od neho ľudia, ktorí ho nevolili, čakajú,” povedala na margo Petra Pellegriniho.