fbpx

Prezidentka reaguje na schôdzku Blanára s Lavrovom. „Nepriblížilo nás to bližšie k mieru.“

Na snímke vľavo Juraj Blanár a ruský minister Sergej Lavrov, vpravo prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: Facebook/Russian Foreign Ministry - МИД России, TASR - Jaroslav Novák

Hovorca vyhlásil, že si niektorí účastníci pondelkového samitu v Paríži „zachovali triezvy odhad“ následkov prípadného vyslania vojakov NATO na Ukrajinu. Práve s touto myšlienkou prišiel ako prvý slovenský premiér a povedal, že tomu stoj čo stoj zabráni. Aj keby vraj mal prísť o svoju funkciu, nedovolí, aby šli slovenskí vojaci bojovať do susednej krajiny. V tej chvíli nikto nič také nežiadal.

Francúzsky minister zahraničia Stéphane Séjourné potom upresnil, že by Francúzsko svojich vojakov na Ukrajinu neposlalo bojovať, ale plniť úlohy, ako je odmínovanie, zabezpečenie ukrajinskej kyberbezpečnosti alebo výpomoc s výrobou zbraní na mieste. V Rusku si však Ficove slová začali žiť vlastným životom a neskôr na ne reagoval aj diktátor Vladimir Putin, ktorý pohrozil, že by prítomnosť vojakov Severoatlantickej aliancie na Ukrajine mohla viesť k jadrovému konfliktu.

„Slovenský premiér povedal, že prípadné vyslanie vojsk NATO a Európskej únie na Ukrajinu povedie k eskalácii konfliktu,“ napísal ruský denník Izvestija. Tieto výroky však neboli jediné, ktoré si v Rusku v posledných dňoch všimli. Páčil sa im aj Ficov prejav k druhému výročiu začiatku vojny alebo rozhovor, ktorý poskytol dezinformačnému portálu Hlavnej správy.

Zatiaľ čo minister obrany Robert Kaliňák vyrazil do USA, jeho kolega z vlády sa vydal opačným smerom. Konkrétne minister zahraničných vecí Juraj Blanár zamieril na diplomatické fórum v tureckej Antalyi, kde sa stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Ministri si vraj „vymenili názory na najpálčivejšie otázky medzinárodnej agendy vrátane situácie na Ukrajine“.

„Bez diplomacie sa nedá nájsť diplomatické riešenie a žiadne vojny neskončia,“ uviedol Blanár. Schôdzka s Lavrovom sa podľa neho konala na žiadosť ruskej strany a on na nej svojmu ruskému náprotivku povedal, že pozícia Slovenska sa zakladá na rešpekte k princípom medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita.

Lavrov v prejave v Antalyi povedal, že Rusko dáva prednosť spolupráci s krajinami, ako je Slovensko alebo Maďarsko. Za prioritu si podľa neho stanovujú národné záujmy, aj keď ich členstvo v EÚ alebo NATO „predstavuje určité výzvy“. „V tomto ohľade si o to viac vážime schopnosť premiéra Fica a jeho vlády mať vlastný názor na situáciu vo svete,“ povedal šéf ruskej diplomacie. „Ruská strana potvrdila svoju pripravenosť obnoviť vzťahy so Slovenskom na medziparlamentnej úrovni,“ uviedol aj jeho rezort.

Fico uviedol, že rokovania Kaliňáka s Američanmi a Blanára s Rusmi sú príkladom vyváženej a suverénnej zahraničnej politiky Slovenska voči všetkým svetovým stranám.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie