fbpx

Prevencia chrípky a viróz: Lekárničky radia, ako posilniť imunitu homeopatikami, vitamínmi a bylinkami

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels - Pixabay/Dids .

Svoju obranyschopnosť zlepšíte aj správnou výživou. Dbajte hlavne na prísun bielkovín (mäso, strukoviny, kyslé mliečne výrobky), zeleniny, ktorá môže byť aj tepelne spracovaná, a ovocie, najlepšie sezónneho a lokálneho (jablká, hrušky, slivky).

 

Ako to robí lekárnička:Cez týždeň sa s manželom chodíme naobedovať do vegetariánskej jedálne, cez víkend doplníme deficit kvalitným, doma pripraveným mäsom – jeme králičie, morčacie alebo ryby. Nezabúdam tiež na dobré rastlinné oleje v prirodzenej podobe, napríklad olivový, konopný alebo bodliakový. Obsahujú nenasýtené mastné kyseliny a sú tiež zdrojom vitamínu D, ktorý je pre imunitu veľmi dôležitý,“ opisuje magistra Romana Vraspírová.

Vitamíny a minerály

Okrem spomínaného vitamínu D je nevyhnutné aj „céčko“. Pridať môžete ešte pivovarské kvasnice, ktoré sú dobrým zdrojom vitamínov B, a zinok. Tento stopový prvok je dôležitý pre obranyschopnosť slizníc vrátane tých, ktoré máme v ústach. Práve tými sa do organizmu často dostávajú vírusy a baktérie.

 

Bylinky

Ak preferujete bylinky, siahnite po tinktúre alebo sirupe z bazy čiernej. Látky obsiahnuté v bazy totiž bránia množeniu chrípkového vírusu. Skvele fungujú aj sirupy alebo šťavy z rakytníka rešetliakového. Sú prírodnou zásobárňou vitamínu C a okrem toho obsahujú vitamíny A, B, D, E, F a K.

Sauna, joga, spánok

Okrem dôležitých živín myslite aj na relaxáciu. „Iba dobre oddýchnutý, vyspalý človek, ktorý je v dobrej kondícii, bude s vírusmi a baktériami dobre bojovať,“ zdôrazňuje magistra Romana Vraspírová.

Ako to robí lekárnička:Celú zimu navštevujem jedenkrát týždenne saunu, cvičím jogu. Chodíme na vychádzky do prírody, doprajem si 7 hodín spánku a zachovávam dobrú náladu.

Extra tip. Čo na stres z práce a školy

Máte pred sebou – po pohodovom lete – pracovne hektickú jeseň? Stresuje vaše deti škola? „Je vedecky dokázané, že stres dokáže imunitu oslabiť až 18-krát,“ hovorí lekárnička.

 

Najdôležitejšie je doplnenie hladiny horčíka, pretože práve tento prvok naše telo pri strese najviac spotrebováva. Magnézium pomáha uvoľniť napätie, a to nielen vo vašich svaloch, ale aj v mysli.

Dávkovanie: Horčík je potrebné užívať pravidelne a dlhodobo, ideálne 2x denne, pretože z každej dávky využijeme maximálne 50 percent.

 

Pokiaľ myslíte na prácu každý deň pred zaspaním, vyskúšajte upokojujúci homeopatický liek Gelsemium sempervirens 15 C. Ak ste ale roztržití neustále a počas dňa prebiehate od jedného k druhému bez toho, aby to prinieslo nejaký výsledok, bude pre vašu psychiku lepšie Argentum nitricum 15 C.

Dávkovanie: Gelsemium sempervirens – 5 granúl 2x denne, v rovnakej dávke sa užíva aj Argentum nitricum.

Deťom, ktoré majú obavy zo školy, pomôže Arsenicum album 15 C. „Je to osvedčený homeopatický liek „strachu zo všetkého. V záťažových situáciách, ako sú napr. skúšky, pridajte ešte homeopatické tablety Sédatif PC, ktoré upokojujú, ale nenavodzujú ospalosť.“

 

Dávkovanie: Arsenicum album – 2x denne 5 granúl (ak má dieťa obavy z návratu do školských lavíc po prázdninách alebo chorobe, začnite s užívaním 3 až 5 dní pred tým, než do školy pôjde). Sédatif PC – na začiatku 3x denne 2 tablety rozpustiť v ústach a podľa efektu môžete po nejakej dobe znížiť na 2 až 3x denne 1 tabletu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie