Tras je mimovoľný rytmický svalový pohyb, ktorého príčiny môžu byť veľmi rôznorodé. Môžu ho pociťovať aj veľmi zdraví ľudia, možno ako dôsledok prechladnutia alebo stresu. Triaška je však aj jedným z príznakov niektorých závažných ochorení, ako je Parkinsonova choroba alebo skleróza multiplex. Okrem dospelých môžu triaškou trpieť aj deti a dospievajúci, píše portál zdravi.euro.cz.
Tras, odborne nazývaný tremor, je mimovoľný rytmický pohyb svalov v jednej alebo viacerých častiach tela. Ľudia si ho často zamieňajú s kŕčmi, tikmi alebo zášklbmi svalov. Hoci môže signalizovať niektoré závažné ochorenia, ako je Parkinsonova choroba, skleróza multiplex alebo mozgová príhoda, nemusí byť vždy prejavom patológie.
Fyziologicky sa tento jav vyskytuje aj u úplne zdravých ľudí – napríklad v dôsledku prechladnutia, stresu alebo dehydratácie. Je preto dôležité rozlišovať, kedy a ako sa tras prejavuje. Mierny svalový tras, ktorý sa objaví len náhle, zvyčajne nepredstavuje problém.
V niektorých prípadoch sa potom môže objaviť tras celého tela, zatiaľ čo inokedy sa pacienti sťažujú konkrétne:
- tras rúk,
- tras nôh,
- tras trupu,
- tras hlavy,
- tremor tváre,
- tras hlasiviek.
Čo spôsobuje tras?
Ak sa u teba v mladom veku občas objaví tras rúk, nemusíš okamžite utekať k lekárovi. Prakticky kedykoľvek počas života sa môže objaviť tras alebo chvenie po určitej záťaži. Často je to:
- tras rúk po alkohole,
- tras zo stresu,
- tras po konzumácii veľkého množstva kofeínu,
- triaška pri prechladnutí,
- triaška spôsobená užívaním niektorých liekov.
Tento typ tremoru sa označuje ako fyziologický tremor. Tieto stavy sú pochopiteľne veľmi nepríjemné, ale veľmi rýchlo ustúpia. Môžu byť spôsobené aj nedostatkom spánku, hypoglykémiou a nedostatkom horčíka.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)