Ide to aj inak
„Ľudia fajčia kvôli nikotínu, ale umierajú kvôli dymu,“ hlásal už v 70. rokoch minulého storočia britský psychiater Michael Russell. Znamená to, že nikotín je vysoko návyková látka, ale nie je karcinogénna a nespôsobuje väčšinu chorôb spojených s fajčením. Tie spôsobujú škodlivé látky vznikajúce pri horení cigarety.
Pokiaľ sa niektorí fajčiari nechcú predsa len nikotínu vzdať, môžu aspoň prejsť na menej škodlivé bezdýmné alternatívy, či už sú to nikotínové vrecká, elektronické cigarety alebo zahrievaný tabak. Tie síce tiež nie sú bez rizika, ale to je v porovnaní s klasickými cigaretami dramaticky nižšie. Pri fajčení cigarety totiž vzniká až šesť tisíc chemických zlúčenín, z ktorých sa asi 100 klasifikuje ako látky škodlivé pre zdravie.
Ako povedal v rozhovore pre iDnes.cz nórsky vedec z Inštitútu pre verejné zdravie Karl Erik Lund: „Faktom je, že dopyt po nikotíne bude aj do budúcnosti, pretože je povzbudzujúci a ľudia ho používajú na zábavu, uvoľnenie, stimuláciu, ako napríklad kofeín v káve. Takže rekreačné užívanie nikotínu tu bude stále. Zodpovednosťou výskumníkov je to akceptovať a snažiť sa nájsť spôsoby, ako nikotín konzumovať s čo najnižším rizikom, pokiaľ ho ľudia budú chcieť.“
Podľa vedca nie je nutné, aby fajčiari cigariet riskovali život kvôli pravidelnej dávke nikotínu, keď sú tu k dispozícii alternatívne produkty.
Svetový deň bez tabaku vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia vždy 31. mája už od roku 1987. Ako uvádza Štátny zdravotný ústav, práve tento deň dáva dôraz na prevenciu expozície tabakovému dymu, ktorý spôsobuje ochorenia a predčasné úmrtia spojené s fajčením cigariet. Či už sa tak dnes alebo hneď zajtra rozhodneš cigaretu tipnúť, môže to byť pre teba začiatkom novej cesty.