Ako najlepšie osláviť Svetový deň bez tabaku, ktorý pripadá práve na dnešok, než zahodením cigarety. Jednoduché riešenie. Ale zďaleka nie ľahké. Fajčenie, rovnako ako väčšina iných závislostí, prináša pôžitok. A toho je ťažké sa vzdať.
Svetový deň bez tabaku rozhodne nemá prispieť k tomu, aby sa ľudia cítili za svoju neresť dehonestovaní. Fajčiari by tento deň mohli využiť ako príležitosť na zamyslenie, ako s fajčením cigariet prestať, či už vlastnými silami alebo s odbornou pomocou. Tí, ktorí sa nechcú nikotínu vzdať, potom môžu zvoliť aspoň menej škodlivé alternatívy, o ktorých ale podľa prieskumu viac ako polovica opýtaných fajčiarov nemá informácie. Informoval o tom portál iDnes.cz.
Najlepšie je prestať
Fajčiari, ktorí sa rozhodnú so svojím zlozvykom skoncovať, sa môžu kedykoľvek obrátiť na svojho praktického lekára, adiktologickú ambulanciu alebo na odborníkov v Centroch pre závislých od tabaku. Súčasťou liečby je nielen psychologická podpora a príprava na typické situácie, keď fajčiari majú chuť na cigaretu, ale aj lieky na potlačenie abstinenčných príznakov.
Návšteva lekára dáva zmysel, pretože podľa adiktológa Adama Kulhánka je úspešnosť odvykania bez akejkoľvek pomoci veľmi nízka – iba 4 percentá. „Keď ale fajčiar využije odbornú starostlivosť alebo užíva náhradné nikotínové prípravky či lieky, môže úspešnosť narásť na 30 % a viac. Možno sa zdá, že je to málo. V adiktológii je to ale vysoké číslo. Liečba závislostí je beh na dlhú trať, pacientom ale menia životy k lepšiemu,“ vysvetľuje Kulhánek.
Ak sa fajčiar vydá na cestu bez odbornej pomoci, môže využiť niektorý z voľne dostupných prípravkov na odvykanie, ako sú nikotínové žuvačky, pastilky, spreje alebo náplasti. Dôležité je vytrvať a s prvou znovu zapálenou cigaretou to nevzdať a skúsiť to znova. Podľa odborníkov totiž priemerný fajčiar v živote absolvuje až šesť odvykacích pokusov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)