Prešlo 110 rokov od vypuknutia 1. svetovej vojny. Aké najväčšie MÝTY sa o nej tradujú?

Reklama
1. svetová vojna. Foto: X/@Civixplorer, reprofoto-YouTube/ bds2014

Historik Václav Weber v publikácii Dejiny Ruska napísal, že z Nemecka putovalo v roku 1917 do pokladne boľševikov 50 miliónov ríšskych mariek. Peniaze následne Leninovi a jeho ľuďom pomohli napríklad vykonávať prepracovanú agitáciu. Ozbrojený puč na jeseň 1917 vstúpil do histórie ako Veľká októbrová socialistická revolúcia.

Nemecko potom so svojimi spojencami na východnom fronte skutočne vyhralo, aj keď boľševická propaganda tvrdila, že uzavrela mier. Úplne opačne to pre Nemecko dopadlo na západnom fronte, ktorý bol pre celkový výsledok vojny kľúčový.

4. Švejk ako historická kronika

Mýtus: Román o dobrom vojakovi Švejkovi dobre vystihuje stav rakúsko-uhorskej armády s hlúpymi veliteľmi, neschopným mužstvom a rôznymi ulievačmi.

Osudy dobrého vojaka Švejka počas svetovej vojny patria po generácie medzi najobľúbenejšie knihy. Príbeh prostého vojaka bol aj sfilmovaný. Mnohí ľudia, hoci Švejka ani nečítali, pokladajú príbeh za pomerne verný opis pomerov v rakúsko-uhorskej armáde.

„Autor Jaroslav Hašek ale nemal ambíciu napísať kroniku prvej svetovej vojny. Bol humoristom, satirikom, niektoré veci zveličuje, vysmieva sa im, iné zase zámerne vytesňuje,“ hovorí Petr Matějček z Vojenského historického ústavu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie