V nedeľu 28. júla to bude presne 110 rokov, kedy vypukla prvá svetová vojna, ktorá si vyžiadala milióny obetí. Dodnes o nej panuje množstvo mýtov vrátane toho, že Klement Gottwald za Rakúsko bojoval pri Zborovom proti legionárovi Ľudovítovi Svobodovi. Ktoré sú tie ďalšie?
Keď 28. júla 1914 vyhlásilo Rakúsko-Uhorsko vojnu Srbsku ako odvetu za atentát na následníka trónu Františka Ferdinanda d’Este a postupne sa pridávali ďalšie štáty, mnohí politici i radoví občania konflikt vítali. Boli presvedčení o tom, že vojna čoskoro skončí, samozrejme, víťazne pre ich krajinu.
Po viac ako štvorročnom konflikte v Európe, Afrike a Ázii, na zemi, vo vzduchu aj na mori, prišlo kruté vytriezvenie. Mobilizovaných bolo viac ako 60 miliónov vojakov, z ktorých 9,5 milióna zahynulo. Zomreli aj milióny civilistov. Nielen na následky bojových operácií, ale aj pri masakrom, pogromoch alebo kvôli hladu, vyčerpaniu a chorobám vrátane pandémie španielskej chrípky, píše portál Seznam Zprávy.
Dodnes o prvej svetovej vojne kolujú rôzne mýty, niektoré z nich sa zámerne „oživujú“ a využívajú na propagande. Ako teraz v Putinovom Rusku o československých legionároch, ktorí ukradli zlatý poklad. Ktoré nepresnosti, legendy a výmysly sa stále tradujú?
1. Ukradnuté ruské zlato
Mýtus: Legionári ukradli pri ceste do Vladivostoku časť ruského zlatého pokladu.
Hoci je to opakovane vyvrátený mýtus, v Rusku sa pravidelne objavuje a používa sa aj ako propaganda proti Českej republike, ktorú súčasné putinovské Rusko zaradilo na zoznam nepriateľských krajín. „Táto legenda skutočne žije dodnes,“ potvrdzuje Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu. Podľa tejto klamstvá práve ruský poklad pomohol k tomu, že československá koruna po vzniku samostatnej republiky mala silný kurz.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)