Prešli sme po stopách Francúzskej riviéry: V Monaku váš uštipnú hladné rybky a Saint-Tropez nie je také predražené, ako sa o ňom vraví

Reklama
Zdroj: iStream

Francúzska riviéra je známa z rôznych filmov a seriálov, ale je j obľúbeným letným miestom na dovolenku pre turistov a známe osobnosti. Dovolenka v južnom Francúzsku je skvelou voľbou, ak chcete navštíviť starobylé a zároveň moderné miesta s nádhernými plážami a morom.

Ako začať s plánovaním dovolenky na juhu Francúzska?

V prvom rade je potrebné si vopred naplánovať trasu a miesta, ktoré chcete navštíviť. Nevybavovali sme si to cez cestovnú agentúru, ale ako sa hovorí, na „vlastnú päsť“. My sme si vybrali na ubytovanie apartmán v prímorskom a filmovom meste Cannes a letisko Nice bolo najbližšie k tomuto mestu.

Letenky do mesta Nice nebývajú až také drahé, ale stačí, že máte prehľad alebo šťastie na to, kedy sa najlepšie oplatia kúpiť. Kupujte si zároveň aj spiatočnú letenku, aby ste mali cestu naspäť uľahčenú.

Piesočnatá pláž v Cannes s výhľadom na more. Zdroj: iStream

Francúzske spoje a MHD sa naozaj oplatia na cestovanie

Letenky však na Francúzsko len nestačia, keďže neletíte cez „cestovku“, tak si musíte z letiska vybaviť do mesta spoj – vo Francúzsku sú výhodné autobusy aj vlaky. Vybavili sme si lístky na vlak z letiska Nice do mesta Cannes. Do Cannes sme cestovali približne 40-45 minút.

Ako sme vystúpili, ubytovanie sa nachádzalo hneď pred spomínanou vlakovou stanicou, čiže sme ho nemuseli hľadať, prípadne cestovať niekam v meste prostredníctvom MHD.

Čo sa týka ubytovania, na známych stránkach ako Booking či cez AirBnB si viete nájsť pohodlné ubytovanie v časti Francúzskej riviéry, ktorú chcete navštíviť alebo sa vám najviac páči. Vybrali sme si apartmán, ktorý bol útulný a nachádzal sa priamo pred vlakovou stanicou, čo bola veľká výhoda vzhľadom na cestovanie. Po vybalení sme si hneď obliekli plavky a išli sme sa kúpať na pláž v Cannes.

Pláž bola celkom veľká a piesočnatá. Sezóna už nebola taká „horúca“ ako v júli či auguste, bolo tam celkom dosť ľudí, ale našťastie nebolo to typické „hlava na hlave“ (na mieste sme boli v septembri).

Pri plážach boli suvenírové obchodíky, zmrzlinárne, kaviarne či nejaké menšie občerstvenia. Všade naokolo boli palmy, ktoré dodávali tomu mestu dovolenkovú atmosféru.

Palacinky patria medzi známe vyhľadávané jedlá vo Francúzsku. Zdroj: iStream

Prečo práve Cannes?

Cannes ako mesto je vhodná spojka medzi známymi miestami, ako je napríklad Monako či Saint-Tropez. Ubytovanie a kúpanie na pláži bolo vynikajúce po celý čas.

Prvý deň – sobotu, sme strávili pri pláži a na večeru sme si zvolili taliansku kuchyňu – tradičné talianske jedlá ako cestoviny či pizza, tomu snáď nik neodolá. Reštaurácie, bary a obchody – proste celková scenéria mesta Cannes je krásna, historická a moderná zároveň.

Tajné a útulné domčeky s krásnym výhľadom. Zdroj: iStream

Upršaný nedeľný čas

Druhý deň – nedeľa, bol akýmsi melancholickým. Od rána sa slnko skrylo a na raňajky sme si zvolili miestny StarBucks, ktorý sa nachádzal hneď oproti nášho apartmánu. Výborná káva a croissant nám fakt dodal pocit, že sme vo Francúzsku. Cena kávy a croissantu sa rovnala slovenskému trhu.

Akonáhle sme sa usadili v kaviarni, vonku sa spustil lejak a bolo po peknom počasí.

Našťastie, hlavu sme nevešali a išli sme si rýchlo nakúpiť nejaké potraviny a známe cukrovinky do francúzskeho Carrefour (napríklad Tesco je známy anglický reťazec potravín, vo Francúzsku je to Carrefour).

Po nákupe sme utekali do apartmánu v daždi a strávili sme chvíľku na byte. Keď sa vyčasilo, išli sme si po obed a dali sme si prechádzku po meste. Zároveň sme počas prechádzky nakúpili aj suveníry pre rodinu a blízkych. Suveníry boli naozaj rozmanité a pekné, dalo sa z čoho vyberať.

Milá snímka, na ktorej otec učí svojho syna rybárčiť. Zdroj: iStream

Nový týždeň, nové Monako

V pondelok ráno sme išli navštíviť „raj boháčov“ – Monacké kniežatstvo. Táto veľmi malá krajinka má niečo „do seba“. Je známa okruhom Formuly 1, dodnes tam žije kráľovská rodina a je známa aj ako „raj pre bohatých ľudí“.

Z Cannes trvala cesta vlakom hodinu a hneď po vystúpení z vlaku sme prišli do mesta. Monako bolo veľmi čisté a poriadené, na ulici by ste nenašli ani jeden odpad. Prechádzka po meste bola veľmi pekná a výhľad naozaj stál za to. Dokonca sme po prechádzke mali možnosť vidieť chodník slávy futbalistov, ktorí boli ocenení Zlatou kopačkou. Najnovšiu cenu z roku získal celosvetový fenomén futbalu Cristiano Ronaldo.

Monako je známe svojim kasínom v Monte Carlo. Zdroj: iStream

V Monaku sa okrem toho dá aj kúpať na pláži Lavette. V okolí sú, samozrejme, palmy, reštaurácie, bary a hudba hrá všade naokolo. Presne tomu miestu to dodáva super atmosféru. Pláž je síce kamienková, ale nie je to žiadna prekážka. Milou „prekážkou“ boli extra maličké rybky, ktoré plávali vo vode a zvykli štípať kúpajúcich sa turistov, takisto ako aj nás. Ale nebola to žiadna tragédia.

Viete si pozrieť v každom prímorskom meste vo Francúzskej riviére jachty rôzneho druhu, veľkosti a farieb, takisto aj v Monaku. Okrem toho sa dá zakúpiť aj vstupenka na loď, ktorá vás prevezie po mori.

V Monaku si môžete pozrieť japonskú záhradu, v ktorej sa nachádza aj vodopád. Zdroj: iStream

Loď je dominantný spoj prímorských miest

Ako je známe, tak v niektorých lokalitách na Slovensku sa dá plaviť loďou, napríklad Dunaj či Zemplínska šírava. Na juhu Francúzska je táto doprava veľmi obľúbená a pre turistov je v ponuke množstvo lodí a miest, ktoré môžu navštíviť. Stačí si len vybrať na stránkach Get Your Guide alebo TripAdvisor.

Žiaľ, môže nastať aj situácia, že loď je rýchlo vypredaná alebo sa z technických príčin zruší. Netreba byť smutný a stále sú tu vlaky a autobusy, ktoré vás dopravia na danú lokalitu. Takto aj nám zrušili utorkovú loď do Saint-Tropez, tak sme si našli náhradný spoj a to vlak s prestupom na autobus.

A tak sme utorok strávili slnením sa na pláži v Cannes, prechádzkou po meste a nákupmi v miestnych obchodoch. Ženy majú v obľube nakupovať oblečenie a kozmetiku, a Francúzsko ako ikonická krajina módy je na to ako stvorené. Nájdete tu aj drahé značkové obchody, ale aj slow fashion butiky či bio kozmetické predajne.

Pláže v Monaku sú kľudné a bezstarostné okrem malých rybiek. Zdroj: iStream

Saint-Tropez je pokojné miesto a zároveň nie je také drahé

Samozrejme, streda patrila Saint-Tropez. Z vlakovej stanice Cannes sme sa dopravili do stanice Saint-Raphael, kde sa na tom istom mieste nachádzala aj autobusová stanica, v ktorej nás už čakal autobus. Cesta nám trvala hodinu a pol, môže nastať aj omeškanie, ale nie vždy je to tak.

Saint-Tropez sa nám páčilo najviac. Mesto alebo skôr dedina, nebola preplnená turistami, starobylé budovy a uličky boli neskutočné a idylické, cítili ste sa ako z francúzskeho filmu zo 60. rokov. V meste sme si kúpili suveníry a palacinky, ktoré stáli prekvapujúco len 5 eur, keďže sme na Francúzsko tipovali omnoho vyššie ceny.

Saint-Tropéz bola kedysi rybárskou dedinou. Zdroj: iStream

Stihli sme pozrieť aj Múzeum žandárov a francúzskeho filmového priemyslu.

Prehliadka múzea stojí len 5 eur. Zdroj: iStream

V pokladni bola milá pani, ktorá sa nás opýtala, odkiaľ sme. Po odpovedi, že zo Slovenska, nám podala „guide plan“ po múzeu, ktorý bol v češtine s tým, že či je tento jazyk podobný nášmu.

Brigitte Bardot a jej známa fotografia v Saint-Tropéz. Zdroj: iStream

Múzeum bolo síce menšie, ale o to zaujímavejšie, dokonca ste tam mohli nájsť aj originálne plagáty komediálnej filmovej série Žandári v hlavnej úlohe s francúzskym hercom Luis de Funésom v českom jazyku.

Boli tam vystavené rekvizity z natáčania filmov, portréty známych herečiek ako Brigitte Bardot či Jane Birkin a soška v ľudskej veľkosti Luisa de Funésa. Po skvelej prehliadke sme sa najedli v miestnej pizzerii, kde nás pizza vyšla 13 eur.

V Anglickú majú Mr. Beana, vo Francúzsku mali Funésa. Zdroj: iStream

Francúzi sú hrdí na svoj národ, ale pomôžu a poradia

Ako sa hovorí, že vraj Francúzi neradi komunikujú v inom jazyku, než v tom svojom. Opak je skôr pravdou, keď potrebujete pomoc, radi vám poradia aj v angličtine. Niektorí vám rozumejú po anglicky, ale odpovedajú vám po francúzsky – často sa to stáva v obchodoch. Okrem toho, Francúzsko je určite destinácia, ktorá sa oplatí navštíviť.

A tak sa naša dovolenka skončila vo štvrtok, kedy sme letné počasie vymenili za upršané a strávili sme ho na Slovensku pod dekou s čajom v ruke.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie